Jakie zagrożenia czekają na rośliny zimą?
Listopad powoli dobiega końca. Co prawda do astronomicznej zimy jeszcze trochę, ale za oknem już pojawił się pierwszy śnieg. Aby odpowiednio przygotować nasze rośliny na przyjście zimy warto wiedzieć jakie zagrożenia czyhają na nie w tym najtrudniejszym dla nich okresie.
Śnieg. Dla naszych roślin bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest jego brak w momencie kiedy zaczynają już występować przymrozki ponieważ jest dla roślin bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Chroni je także od słońca – w dzień zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu, a w nocy schładzaniu.
Jego nadmiar jednak też bywa niekorzystny. Kiedy zlodowacieje ogranicza roślinom dostęp powietrza. Potrafi też je mocno zdeformować oraz połamać.
Susza fizjologiczna. Pojęcie to oznacza, że roślina nie jest w stanie pobierać wody z otoczenia. To zjawisko najczęściej dotyka roślin liściastych. W przypadku pojawienia się nagłych mrozów zawarta w liściach woda odparowuje, ale nie może zostać uzupełniona, ponieważ gleba jest zamarznięta. Sytuację pogarsza słoneczna, wietrzna pogoda i niska wilgotność powietrza, ponieważ znacznie przyspiesza ten proces. Najczęściej rośliny bronią się przed takim stanem zwijając liście, jednak nie zawsze im się to udaje czego efektem są zżółknięte lub zbrązowiałe liście i oddzielająca się od pnia kora.
Rośliny w donicy o wiele gorzej zniosą mrozy ponieważ za sprawą małej ilości gleby ich korzenie nie są odpowiednio chronione, dlatego ważne jest, aby donica była odpowiednio duża (proporcjonalnie do rośliny).
Jak odpowiednio zabezpieczyć rośliny?
Przede wszystkim ważne jest ich odpowiednie okrycie i ocieplenie. W zależności od rośliny w tym celu używamy suchych liści, trocin, styropianu, kopczyków z ziemi itp.
Wrażliwe na wiatr gatunki roślin należy osłonić ekranami (wetknięte w ziemię maty, gałęzie iglaków itp.) oraz zacieniować np agrowłókniną.
Aby rośliny dobrze zniosły mrozy oraz suszę dobrze wcześniej obficie je nawodnić.
Przy obfitych opadach śniegu, warto jego nadmiar strząsnąć z gałęzi, a przed śnieżycami zabezpieczyć rośliny obwiązując je sznurkiem.
Rośliny doniczkowe możemy zdołować lub ocieplić – w tym celu możemy użyć np grubej tkaniny lub wstawić je do większego pojemnika wyłożonego np papierem lub styropianem. Rośliny stojące na tarasie lub balkonie zaleca się odizolować od podłoża stawiając je np na styropianie. Jeżeli istnieje taka możliwość, niektóre rośliny warto wstawić do pomieszczeń.
Zapraszamy również do przeczytania innego naszego wpisu na ten temat TUTAJ.