Sadzonki truskawki

FRAGARIA ANANASSA - sadzonki truskawek

Sadzonki truskawki są chętnie uprawiane przez plantatorów, jak i miłośników tych owoców w domowych ogrodach i gospodarstwach. W naszej ofercie dostępne są truskawki czerwone i biało-różowe.

Pochodzenie:

Sadzonki truskawki powstały na skutek skrzyżowania dwóch odmian poziomki pochodzących ze wschodniej Ameryki Północnej – wirginijskiej z chilijską w XVII wieku. Dzięki temu połączeniu szybko zyskała na popularności wśród tamtejszej społeczności, chociażby ze względów walorów smakowych. Inną nazwą dla tej rośliny jest poziomka ananasowa lub wielkoowocowa. Polska znajduje się na siódmym miejscu pod względem ilości uprawy tej rośliny na skalę światową.

Zastosowanie truskawek:

Truskawka, jak wiele podobnych roślin, ma zastosowanie uprawne i użytkowe ale również stosowana jest w kosmetyce. Jest doskonałym surowcem na dżemy, konfitury i soki, nadaje się również do mrożenia. Zawiera kwasy organiczne, sole mineralne, związki białkowe i witaminy A, B1, B2 i C. Sadzonki truskawki są jednym z najpopularniejszych wyborów do uprawy w domowych ogrodach i balkonowych doniczkach.


Sadzonki truskawki – wygląd:

Wieloletnia bylina truskawki sięga wysokości od 15 do 45 cm. Ma delikatnie wzniesiony i płożący pokrój. Jej rozmnażanie odbywa wegetatywnie się poprzez złogi, nazywane „wąsami”. Brzegi liści są charakterystycznie falowane, błyszczące i gładkie. Kwitnienie truskawek tradycyjnej odmiany zaczyna się od maja do czerwca. Każda z odmian posiada indywidualny czas dojrzewania – odporne, powtarzające odmiany mogą dojrzewać od marca, aż do pierwszych przymrozków w listopadzie.
Kwiaty są małe, ozdobne, z pięcioma białymi płatkami, niekiedy również różowymi, i żółtym środkiem. Na powierzchni owocu truskawki znajdują się małe orzeszki, zwane owocami właściwymi.

SADZONKI TRUSKAWKI:

 


Jak przygotować sadzonki truskawek do posadzenia w gruncie?

Przygotowanie sadzonek truskawek do posadzenia w gruncie jest kluczowym krokiem, który ma wpływ na jakość i obfitość przyszłych plonów. Niezwykle ważny jest wybór sadzonek truskawek – zawsze zwracamy uwagę na to, czy liście nie są oklapnięte i nie mają zmienionej barwy (nie są żółte lub brązowe). Powinny być świeże i zielone, a korzenie – dobrze rozwinięte.

Sadzonki truskawki preferują glebę przepuszczalną, dlatego taką należy przygotować. Ziemia powinna być żyzna, zasobna w składniki odżywcze, które pozwolą młodym roślinom zdrowo i szybko się rozwijać. Warto zadbać o odpowiedni drenaż wody, który zapobiegnie gniciu korzeni i rozwojowi pleśni. Dobrze przygotowana gleba pod sadzonki truskawki powinna być wzbogacona organicznym kompostem oraz spulchniona.

Przed posadzeniem zaleca się namoczenie korzeni truskawek. Można to zrobić zanurzając korzenie sadzonek w wodzie w płytkim naczyniu przez około godzinę – dzięki temu dodatkowemu nawodnieniu, rośliny lepiej przyjmą się w glebie.
Jeśli korzenie są bardzo długie, możne je delikatnie przyciąć – tak, aby miały około 8-10cm długości. Ułatwi to roślinom ukorzenienie się w nowym miejscu.

Sadzonki truskawki należy rozmieścić w odpowiedniej odległości – zwykle wystarczy około 30-50cm pomiędzy roślinami. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią głębokość sadzenia sadzonek – korona, czyli miejsce, gdzie korzenia łączą się z zieloną łodygą, powinny być na powierzchni ziemi. Zbyt duża głębokość może przyczyniać się do rozwoju chorób, szkodliwych mikroorganizmów, gnicia korzeni. Zbyt płytkie sprawi, że korzenie szybciej wyschną, co także nie jest korzystne dla młodych sadzonek.

Bezpośrednio po posadzeniu sadzonek truskawki, konieczne jest obfite podlanie roślin, aby zapewnić dobry kontakt korzeni z glebą i ułatwić ukorzenienie. Aby zapobiec rozwojowi chwastów i utrzymaniu wilgoci w glebie, możesz zastosować mulczowanie wokół roślin. Mulczowanie polega na pokryciu ziemi wokół sadzonek materią organiczną – słomą, trawą, a także specjalną włókniną. Pomaga to w stworzeniu jeszcze bardziej sprzyjających warunków do wzrostu.

Jeśli truskawki sadzone są wczesną wiosną i istnieje ryzyko przymrozków, należy je je odpowiednio zabezpieczyć przed niską temperaturą, np. przykrywając agrowłókniną. Odpowiednie przygotowanie sadzonek truskawek i miejsca ich zasadzenia jest kluczowe dla zdrowego wzrostu, odporności na choroby i obfitości oraz smaku plonów.

Uprawa sadzonki truskawek w skrócie:

Sadzonki truskawki najlepiej rosną na podłożu żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Wymaga miejsca nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. Nie należy jej nadmiernie nawadniać, gdyż może to prowadzić do nagromadzenia się bakterii grzybów. Truskawka jest wrażliwa na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Młode sadzonki zaleca się okrywać na zimę.

Najlepsze sadzonki z Licencjonowanego Gospodarstwa Szkółkarskiego Krzewiński

Wybieraj z szerokiej oferty odmian sadzonek truskawek z Licencjonowanego Gospodarstwa Szkółkarskiego Krzewiński i ciesz się pysznymi, apetycznymi owocami z własnej uprawy! Truskawki cieszą się ogromną popularnością i mają wielu miłośników – dołącz do ich grona już dziś.

Opracowano: Katarzyna Woźniak, Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie Krystyna Krzewińska
Autor zdjęcia: Katarzyna Woźniak

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej