Sadzonki borówki

VACINNIUM CORYMBOSUM - borówka

Sadzonki borówki

sadzonki borówki

Borówka wysoka, powszechnie nazywana borówką amerykańską, jest gatunkiem wieloletnim pochodzącym z Ameryki Północnej. Sadzonki borówki należą do roślin wrzosowatych. W Europie pierwsze uprawy borówki założono w latach 30-tych w Holandii. Obecnie Polska jest jednym z czołowych producentów tych owoców zarówno w Europie, jak i na skalę światową. Ze względu na duże zapotrzebowanie i niewielkie wymagania są one uprawiane przez wielu plantatorów w różnych zakątkach świata.

Borówka - zastosowanie

Owoce borówki amerykańskiej mają szerokie zastosowanie użytkowe – dżemy, przetwory, desery. Jagody zawierają związek roślinny zwany antocyjanem. Daje to im zarówno ich niebieski kolor, jak i wiele korzyści zdrowotnych. Mogą pomóc w funkcjonowaniu serca, sile kości, kondycji skóry, ciśnieniu krwi, leczeniu cukrzycy, profilaktyce raka i zdrowiu psychicznym. Zawierają cukry, witaminy B1, B2, A, C i PP, a także sole wapnia, fosforu i żelaza. Posiadają bardzo wysoką wartość odżywczą i zdrowotną, a także wykazują hamujący wpływ na procesy starzeniowe. Co więcej, borówka pozytywnie wpływa na stymulację regeneracji neuronów, dlatego może przyczyniać się do poprawy pamięci.

Sadzonki borówki - charakterystyka i uprawa

Borówka jest krzewem owocowym, który dorasta nawet do 2,5 m wysokości. Sadzonki borówki kwitną od kwietnia do maja, a kwiaty zapylane są przez pszczoły i trzmiele. Dojrzewanie natomiast odbywa się w lipcu, sierpniu, a nawet na przełomie września – jest to zależne przede wszystkim od odmiany. Owoce charakteryzują się granatową barwą, a na ich powierzchni występuje woskowy nalot, w środku natomiast znajduje się jasny miąższ. Co ważne przy uprawach borówki - ich owoce po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej nie osypują się i, nawet przy długotrwałych deszczach, nie gniją.

Najbardziej istotne przy uprawie tego owocu jest wybór i kontrolowanie gleby, w której jest uprawiana borówka amerykańska. Co istotne, krzewy tych owoców wymagają systematycznego nawadniania.

Sadzonki borówki wymagają również próchniczej i luźnej gleby silnie kwaśnej, o pH równym 4-5. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wystarczająco dobrze znosi mrozy, natomiast jako roślina runa leśnego, źle znosi nadmiar nawozów.


SADZONKI BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ:

Opracowano: Katarzyna Woźniak, Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie Krystyna Krzewińska
Autor zdjęć: Katarzyna Woźniak

Nowa odmiana truskawki jakiej jeszcze nie było!

Co roku staramy się zaskakiwać Państwa czymś nowym w naszej ofercie. Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na nową odmianę truskawki, jaka pojawiła się w naszej ofercie. Jest to wyjątkowa …

Czytaj więcej


Czy znasz już nasze tegoroczne nowości?

W seoznie 2022/2023 postanowiliśmy postawić na coś zupełnie nowego, coś co odbiega dosyć znacząco od naszych dotychczasowych wyborów oferowanych przez nas sadzonek. W tym roku kupią u nas Państwo… …

Czytaj więcej