Sadzonki rokitnika

Hippophae rhamnoides L.

Rokitnik zwyczajny jest silnie rozgałęziającym się krzewem, który dorasta od 3 do nawet 5 metrów, osiągając formę małego drzewka. Jego łodygi pokryte są cierniami oraz wąskimi szarozielonymi liśćmi o srebrnym zabarwieniu od spodu. Bardzo charakterystyczne dla rokitnika są jego owoce – niewielkie jasnopomarańczowe jajowate jagody, które dojrzewają we wrześniu, oblepiając bardzo gęsto łodygi krzewu. Z powodu takiego wyglądu potocznie nazywa się tą roślinę oblepichą.

Owoce rokitnika są w smaku kwaśne i cierpkie, o lekkim posmaku ananasa, stają się słodsze po przemarznięciu. Są bardzo dobrym źródłem stabilnej witaminy C, co oznacza, że nie rozkłada się ona tak szybko, jak w przypadku witaminy C z innych źródeł roślinnych, ponadto jej zawartość jest bardzo wysoka (3x większa niż w czarnej porzeczce). Bogata zawartość wielu innych substancji bioaktywnych przyczyniła się do wykorzystywania owoców rokitnika w medycynie naturalnej oraz kosmetologii.
Owoce mimo obróbki termicznej zachowują wysoką zawartość witamin oraz nie tracą właściwości zdrowotnych, dzięki czemu są idealnym dodatkiem do przetworów.

Uprawa rokitnika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, warto jednak wiedzieć, że występujące na niektórych terenach dziko rosnące krzewy rokitnika podlegają ochronie prawnej.

Sadzonki potrzebują stanowiska dobrze nasłonecznionego by rodzić dorodne owoce. Nie mają dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej rosną na glebach lekkich, zasobnych w wapń i przepuszczalnych. Są odporne na mróz, upały, susze, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Dobrze tolerują cięcie, bywają nawet formowane w żywopłoty.

Nowa odmiana truskawki jakiej jeszcze nie było!

Co roku staramy się zaskakiwać Państwa czymś nowym w naszej ofercie. Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na nową odmianę truskawki, jaka pojawiła się w naszej ofercie. Jest to wyjątkowa …

Czytaj więcej


Czy znasz już nasze tegoroczne nowości?

W seoznie 2022/2023 postanowiliśmy postawić na coś zupełnie nowego, coś co odbiega dosyć znacząco od naszych dotychczasowych wyborów oferowanych przez nas sadzonek. W tym roku kupią u nas Państwo… …

Czytaj więcej


Nowa metoda rozmnażania sadzonek malin z roślin matecznych

Postęp w każdej dziedzinie jest czynnikiem koniecznym do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Jak się mawia – ten kto stoi w miejscu, tak jakby się cofał. W związku z tym stale szukamy nowych …

Czytaj więcej