Sadzonki rokitnika

Hippophae rhamnoides L.

Rokitnik to ceniony za swój wygląd i właściwości owoców krzew. Jego prozdrowotne cechy są znane już od wielu lat. Sadzonki rokitnika zaliczane są do rodziny oliwnikowatych. Ich naturalne występowanie obejmuje obszar północno-zachodniej Europy, Azję, Tybet, a nawet Chiny. Ceniony i chętnie hodowany w obszarach zagrożonych erozją gleb, wykorzystywany w dawnej medycynie ludowej.

Wygląd sadzonki rokitnika

Rokitnik zwyczajny jest silnie rozgałęziającym się krzewem, który dorasta od 3 do nawet 5 metrów, osiągając formę małego drzewka. Jego łodygi pokryte są cierniami oraz wąskimi szarozielonymi liśćmi o srebrnym zabarwieniu od spodu. Bardzo charakterystyczne dla rokitnika są jego owoce – niewielkie jasnopomarańczowe jajowate jagody, które dojrzewają we wrześniu, oblepiając bardzo gęsto łodygi krzewu. Z powodu takiego wyglądu potocznie nazywa się tą roślinę oblepichą.

Sadzonki rokitnika – charakterystyka i zastosowanie

Owoce rokitnika są w smaku kwaśne i cierpkie, o lekkim posmaku ananasa, stają się słodsze po przemarznięciu. Są bardzo dobrym źródłem stabilnej witaminy C, co oznacza, że nie rozkłada się ona tak szybko, jak w przypadku witaminy C z innych źródeł roślinnych, ponadto jej zawartość jest bardzo wysoka (3x większa niż w czarnej porzeczce). Bogata zawartość wielu innych substancji bioaktywnych przyczyniła się do wykorzystywania owoców rokitnika w medycynie naturalnej oraz kosmetologii.
Owoce mimo obróbki termicznej zachowują wysoką zawartość witamin oraz nie tracą właściwości zdrowotnych, dzięki czemu są idealnym dodatkiem do przetworów.

Uprawa sadzonek rokitnika

Uprawa sadzonki rokitnika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, warto jednak wiedzieć, że występujące na niektórych terenach dziko rosnące krzewy rokitnika podlegają ochronie prawnej.
Sadzonki rokitnika potrzebują stanowiska dobrze nasłonecznionego, by rodzić dorodne owoce. Nie mają dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej rosną na glebach lekkich, zasobnych w wapń i przepuszczalnych. Sadzonki rokitnika są odporne na mróz, upały, susze, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Dobrze tolerują cięcie, bywają nawet formowane w żywopłoty.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej