Sadzonki aronii czarnej

ARONIA MELANOCARPA - Aronia czarna

Sadzonki aronii to krzewy dające owoce, które zawierają wiele składników odżywczych i posiadają szerokie zastosowanie spożywcze. Krzew chętnie jest wybierany przez plantatorów, gdyż nie jest wymagający w uprawie. Krzewy aronii czarnej wyróżniają się ponadprzeciętnym wzrostem – potrafią rosnąć nawet do 3 metrów wysokości.

Pochodzenie:

Aronia czarna swoje pochodzenie zawdzięcza terenom Ameryki Północnej gdzie występuje naturalnie na glebach gór Appalachów, w głębi lasów i nad brzegami rzek. Na obszarach Europy aronia miała swoje początki w Rosji, w okolicach Petersburga, skąd zostały sprowadzone do Polski. Obecnie krzew na stałe zadomowił się w naszych ogrodach z racji łatwości w uprawie i niewielkich wymagań stanowiskowych.


Właściwości i składniki odżywcze – aronia:

Owoce aronii posiadają bardzo dużo właściwości odżywczych – m.in. witaminę C i P oraz sole mineralne takie jak potas, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Sok z aronii pomaga w profilaktyce leczenia nadciśnienia tętniczego czy katarze żołądka. Jej owoce stosowane są również do wyrobów przetwórczych tj. dżemów, konfitur, galaretek i nalewek czy win. Jesienią liście aronii przebarwiają się na czerwono, co sprawia, że staje się ona wspaniałym elementem ozdobnym ogrodu.


Sadzonki aronii – charakterystyka i uprawa:

Aronia czarna jest wyniosłym krzewem długowiecznym. Dorasta do 2,5 m wysokości, niekiedy nawet do 3 m. Kwitnienie krzewu rozpoczyna w maju. Wtedy jej kwiaty są drobne i białe, a liście o kształcie odwrotnie jajowatym mają barwę zieloną. W okresie owocowania aronia daje owoce koloru czarnego lub ciemnogranatowego. Ta sama roślina jesienią przebarwia swoje liście na odcienie czerwieni i burgundu.

Wymagania glebowe sadzonek aronii są niewielkie – wystarczającym podłożem będzie piaszczysto-gliniaste, wilgotne i przepuszczalne. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Krzewy aronii mają wysoką odporność na mróz, sięgającą nawet -35°C. Aronia dobrze owocuje na stanowisku nasłonecznionym (wtedy jej owoce są najbardziej aromatyczne i dojrzałe), nieco gorzej funkcjonuje w miejscu w zacienionym.


SADZONKI ARONII CZARNEJ – odmiana:

Opracowano: Katarzyna Woźniak, Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie Krystyna Krzewińska
Autor zdjęcia: Katarzyna Woźniak

Wiosenna promocja na truskawkę wiszącą

Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej promocji na sadzonki truskawek w amplach! Specjalnie dla Państwa z okazji początku wiosny obniżyliśmy cenę naszych sadzonek truskawek wiszących aż o 75%! …

Czytaj więcej


Promocja na wszystkie dostępne sadzonki borówki wysokiej amerykańskiej!

Z każdym dniem, gdy słońce wygląda nieśmiało zza chmur, a temperatura za oknem chwilami sięgam 10°C myślimy o zbliżającej się wiośnie i nowych nasadzeniach. Jest to idealny moment na zakup …

Czytaj więcej