Sadzonki kiwi – pochodzenie
Sadzonki kiwi to gatunek pnącza z rodziny aktinidiowatych, popularnie nazywany „mini kiwi” czy „kiwi berry”. Znany jako roślina ozdobna do ogrodów Dalekiego Wschodu. Popularność w Polsce sadzonka kiwi zawdzięcza dr hab. Piotrowi Latosze, prof. nadzw. z uniwersytetu SGGW w Warszawie. Badacz przez 25 lat opracowywał możliwości zachowawcze sadzonek winorośli i gatunków z rodziny aktinidiowatych na naszych gruntach. Chciał uzyskać owoc na poziomie winogrona – który dorównałby mu łatwością w uprawie i popularnością. Na szczęście udało mu się to, czego skutkiem jest fakt, iż Polska jako jeden z pierwszych krajów europejskich wprowadziła sadzonki kiwi do uprawy.
Sadzonki kiwi – charakterystyka
Owoce kiwi ostrolistnego (mini kiwi) znacznie różnią się od kiwi smakowitego, znanego nam ze sklepów spożywczych. Są od niego słodsze, smaczniejsze i mniejsze – mają wielkość średniej śliwki. Dużą zaletą tych owoców jest możliwość jedzenia ich ze skórką, w przeciwieństwie to omszonych kiwi, które możemy kupić w sklepie. Owoce różnych odmian mini kiwi są cenione ze względu na ich silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Charakteryzują się bogatym składem chemicznym, ciekawym smakiem, właściwościami leczniczymi i niską kalorycznością, co czyni je wartościowym składnikiem zdrowej diety. Mają cenne właściwości odżywcze, dietetyczne i smakowe. Zawierają bardzo dużo witaminy C oraz innych np. z grupy B.
Wygląd sadzonek kiwi
Sadzonki kiwi to pnącze dorastające od 4 do 8 m wysokości. Krzewy tej rośliny są bardzo dekoracyjne – jako liany mogą być użyte do zacieniania budynków, altan czy pergoli. Liście sadzonki kiwi są szerokojajowate, zielone, na jesień żółkną. Kwitnienie rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca. Sadzonka kiwi owocuje na przełomie września i października, utrzymując się do pierwszych przymrozków. Owoce sadzonki kiwi występują w kolorach od zielonego przez czerwonawy do brązowego i mają długość od 3 do 5 cm.
Uprawa – sadzonki kiwi
Wymagania glebowe sadzonki kiwi są duże. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny – 5,5-6,5 pH, forma dobrze przepuszczalna, dobrej klasy i o dobrej strukturze. Roślin nie powinno uprawiać się na stanowiskach podatnych na zalania, gdyż sadzonka kiwi jest podatna na wystąpienie grzybów, wywołujących zgniliznę korzeniową. Sadzonki kiwi należy osłaniać przed dużymi wiatrami. Pnącza są odporne na duże mrozy sięgające -30oC i na szkodniki, co pozwala na uprawę niemalże na całej terenie Polski, jak i na uprawę ekologiczną, niewymagającą stosowania środków chemicznych.
Kiedy sadzić sadzonki mini kiwi?
Najlepszy okres do sadzenia mini kiwi to wczesna wiosna – koniec marca oraz kwiecień. To ważne, aby rośliny dobrze osadziły się i ukorzeniły w podłożu przed nastaniem zimy. Sadzenie mini kiwi jesienią jest ryzykowne – pierwsze ujemne temperatury mogą trwale uszkodzić pnącza i doprowadzić do obumarcia sadzonki. Z pewnością warto zainwestować w wysokojakościowy materiał nasadzeniowy od sprawdzonego producenta. To da nam gwarancję optymalnych warunków do wzrostu rośliny. Odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić około 2m – w przypadku roślin drobno owocujących. Ważne, aby sadzić rośliny 2-3 letnie, których system korzeniowy jest dobrze rozwinięty i silny.