Czosnek niedźwiedzi

Allium ursinum L.

Wygląd i pochodzenie – czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi to krótkowieczna bylina z podrodziny czosnkowych, z rodziny amarylkowatych. Swoim wyglądem przypomina konwalię majową. Charakteryzuje się podziemnymi podłużnymi cebulkami, zielonymi eliptyczno-lancetowatymi liśćmi oraz białymi drobnymi kwiatami, które widoczne są od kwietnia do maja. Czosnek niedźwiedzi rośnie naturalnie w wilgotnych lasach Europy i Azji. W Polsce występuje dość rzadko, a od 2004 roku jest objęty częściową ochroną gatunkową, w związku z czym pozyskiwanie sadzonek czosnku niedźwiedziego ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Sadzonki czosnku niedźwiedziego – zastosowanie

Roślina ta, podobnie jak czosnek pospolity, ma liczne właściwości zdrowotne, przy czym jest lżej strawna i nie obciąża tak wątroby. Ponadto, w porównaniu do czosnku pospolitego, czosnek niedźwiedzi nie pozostawia charakterystycznego czosnkowego posmaku w ustach.  Zawiera także kilkakrotnie więcej związków siarki, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, mają pozytywne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy i pokarmowy, a także wykazują działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze, i antynowotworowe. Regularne spożywanie świeżych liści czosnku niedźwiedziego wspomaga również proces odchudzania.

W kuchni używany jest jako składnik sałatek, sosów, dressingów, czy pesto. Liści czosnku niedźwiedziego nie należy gotować, ponieważ tracą swój smak, nie zaleca się również suszenia, gdyż tracą w tym procesie wiele swoich właściwości. Można je natomiast marynować w oliwie, lub konserwować w soli.

Uprawa sadzonki czosnku niedźwiedziego – najważniejsze informacje

Uprawa sadzonki czosnku niedźwiedziego wymaga zapewnienia odpowiedniego stanowiska. Należy wybrać stanowisko półcieniste lub cieniste, oraz próchniczą, przepuszczalną, żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Sadzonki czosnku niedźwiedziego dobrze rosną pod drzewami liściastymi, można także uprawiać je w donicy. Czosnek niedźwiedzi należy podlewać, by zapewnić mu stale lekko wilgotną glebę, szczególnie wiosną. Co roku, wiosną, zaleca się także wzbogacenie ziemi kompostem. Roślina ta zimuje dobrze, o ile nie ma nadmiaru wilgoci w glebie, co może przyczyniać się do gnicia cebulek.

Liście czosnku niedźwiedziego zbieramy od marca do kwietnia, wtedy są najsmaczniejsze oraz zawierają najwięcej właściwości prozdrowotnych. Zawsze zostawiajmy po kilka młodych listków, by roślina mogła dalej się rozwijać.

 


Jak sadzić czosnek niedźwiedzi w gruncie?

Sadzenie sadzonek czosnku niedźwiedziego w gruncie to stosunkowo proste zadanie, ale wymaga pewnej wiedzy i przygotowania. Aby móc cieszyć się prozdrowotnymi i pysznymi listkami sadzonki czosnku, musimy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą roślinie szybko i zdrowo się rozwijać.

Warto zadbać o wybór odpowiedniego miejsca dla sadzonek czosnku niedźwiedziego. Ta roślina preferuje cieniste lub półcieniste miejsca, więc można śmiało ulokować ją na przykład pod drzewami lub krzewami ogrodowymi. Sadzonki czosnku dobrze rosną w wilgotnej, ale przepuszczalnej glebie próchnicznej.

Przed posadzeniem sadzonek czosnku niedźwiedziego w gruncie, gleba powinna być dobrze przygotowana. Należy usunąć wszelkie chwasty i inną niepożądaną roślinność. Glebę warto także przekopać na głębokość około 20-30 cm, a także dodać do niej kompost lub dobrze rozłożony obornik, co poprawi jej strukturę i żyzność. Pozwoli to sadzonkom czosnku niedźwiedziego lepiej się przyjąć oraz szybciej ukorzenić w gruncie.

Sadzonki czosnku niedźwiedziego sadzi się zwykle wczesną wiosną lub jesienią. Rośliny powinny być posadzone w odpowiednich odstępach, które wynoszą około 15-20 cm. Sadzonki czosnku należy umieścić w ziemi na głębokości, która pozwoli zakryć korzenie, ale nie przykryje zielonych części rośliny – zazwyczaj jest to 2-3 cm poniżej powierzchni gleby.

Pielęgnacja po posadzeniu młodych roślin jest ważna, jednak sadzonki czosnku niedźwiedziego nie są zbyt wymagające i nie potrzebują skomplikowanych zabiegów. Po posadzeniu, sadzonki czosnku należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach zwiększonej suchości gleby, np. podczas upalnego lata. Czosnek niedźwiedzi nie wymaga częstego stosowania nawozów, ale delikatne nawożenie na wiosnę może pomóc we wzroście roślin.

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną wyjątkową pod wieloma względami. Jest odporny na większość szkodników i chorób, ale warto obserwować sadzonki – czy nie zmieniają swojego wyglądu lub nie przestają się rozwijać i odpowiednio reagować, jeśli takie problemy się pojawią.

Czosnek niedźwiedzi najlepiej zbierać wiosną, gdy liście są młode i delikatne. Wtedy też mają najwięcej składników odżywczych i witamin, a ich smak jest zdecydowanie najlepszy. Zbiór przeprowadza się przed kwitnieniem roślin, ponieważ po zakwitnięciu liście stają się mniej smaczne i nabierają goryczy.

Warto przypomnieć, że czosnek niedźwiedzi jest rośliną, która naturalnie rośnie w środowisku leśnym, więc im bardziej zbliżone do takiego środowiska warunki jej zapewnimy, tym lepiej roślina będzie się rozwijać.

Wybierz sadzonki czosnku z Licencjonowanego Gospodarstwa Szkółkarskiego Krzewiński

Ciesz się pysznym smakiem i właściwościami czosnku niedźwiedziego z naszymi sadzonkami! W naszym gospodarstwie szkółkarskim znajdziesz zdrowe i piękne sadzonki, które świetnie nadają się do domowej uprawy.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej