Sadzonki agrestu

RIBES UVA CRISPA - Agrest

Sadzonki agrestu w doniczce
sadzonki-agrestu

Sadzonki agrestu należą do owoców spokrewnionych z porzeczką, dlatego nazywane są czasem porzeczką agrestową. To popularny krzew owocowy należący do rodziny agrestowatych. Ceniony za swoje smaczne plony i stosunkowo łatwą uprawę. Agrest jest świetnym wyborem dla początkujących ogrodników oraz wszystkich, którzy poszukują niewymagającego, obficie owocującego krzewu. Jego owoce nie tylko świetnie smakują, ale są także zdrowe, a sam krzew może stanowić atrakcyjny element ogrodu.

Nasza szkółka posiada różne odmiany agrestu. Poszczególne odmiany różnią się przede wszystkim kolorem skórki i miąższu, terminem dojrzewania oraz posiadają zróżnicowany poziom odporności i plenności.

Sadzonki agrestu – Pochodzenie:

Agrest, pochodzący z Europy, północnozachodniej Afryki i południowozachodniej Azji, ma swoje początki jako roślina ozdobna w ogrodach Francji i Anglii. Z czasem system uprawy został dopasowany do produkcji towarowej i cieszy się popularnością do dzisiaj. Naturalnie rośnie w różnorodnych miejscach – od miejsc wysokogórskich przez lasy.

Zastosowanie agrestu:

Jest rośliną niezawodną w plonowaniu, łatwą w uprawie i mało podatną na choroby i szkodniki. Właściwości agrestu są zarówno użytkowe, jak i produkcyjne. Jednym z najważniejszych plusów rośliny jest duża zawartość luteiny, która wspomaga wzrok oraz wiele pozytywnych dla organizmu kwasów, które działają dobrze na trawienie. Agrest jest doskonałym uzupełnieniem do dań w kuchni, jako słodko-kwaśny dodatek, jak również nadaje się na dżemy, soki i konfitury. W kosmetyce natomiast jest kolejnym owocem, który opóźnia proces starzenia się skóry. Krzewy agrestu dają się bezproblemowo formować, dzięki czemu roślina doskonale sprawdza się jako element ozdobny ogrodu.


Sadzonki agrestu – charakterystyka i uprawa:

Ten wieloletni krzew osiąga wysokość do 0,5 do 1,5 m w zależności od odmiany. Cechą charakterystyczną są niewielkie kolce znajdujące się na pędach. Liście są pięcioklapowe. Agrest jest rośliną samopylną, jednak przy zapylaniu krzyżowym notuje się większe zbiory owoców. Owoce są barwy jasnozielonej lub czerwonawej, o kulistym kształcie, z cienką skórką i soczystym, słodko-kwaśnym miąższem z dużą ilością pestek.

Stanowisko gruntowe dla sadzonek agrestu powinno mieć odczyn lekko kwaśny 5,5-6,5 pH, miejsce piaszczysto-gliniaste, wilgotne i z dużą ilością składników pokarmowych, lekko zacienione. Roślina dobrze znoszą niskie temperatury, aczkolwiek źle znosi miejsca podmokłe i mocno nasłonecznione.

Sadzonki agrestu – odmiany:

Obecnie istnieje bardzo duże zainteresowanie w segmencie spożywczym odmianami bezkolcowymi agrestu. Wynika to głównie z potencjalnego zagrożenia, które wiąże się ze zbiorami i przetwórstwem agrestu z odmiany kolcowej. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia w przetworach, ułamanych kolców z agrestu kolcowego wtedy, gdy zbiór był dokonywany maszynowo. Ten problem znika w pełni w przypadku posiadania upraw agrestu z odmian bezkolcowych.


SADZONKI AGRESTU:

 


Agrest – sadzonki: jak przygotować je do posadzenia w gruncie?

Pierwszym ważnym wyborem przy uprawie sadzonek agrestu jest wybór odpowiedniego stanowiska. Rośliny te najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych, warto ulokować je w miejscu bezwietrznym, aby chronić przed uszkodzeniem delikatne gałązki i kwiaty.

Agrest rośnie najlepiej w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie bogatej w materię organiczną i składniki odżywcze. Przed posadzeniem krzewów dobrze jest przekopać glebę, aby usunąć chwasty. Jeśli jest taka potrzeba, można dodać do niej obornik lub kompost, a także piasek – w przypadku ziemi ciężkiej i gliniastej.

Najlepszym czasem na sadzenie sadzonek agrestu jest wczesna wiosna lub jesień. Sadzonki agrestu powinny być posadzone na tej samej głębokości, z zachowaniem odstępu około 1-1,5m między krzewami, aby te miały miejsce na zdrowy rozwój.

Agrest potrzebuje regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy i w pierwszych latach po posadzeniu. Warto podlewać go rzadziej, ale obficie. Ważne, aby gleba była wilgotna, ale nie przemoczona. Zbyt mokre środowisko może prowadzić do gnicia korzeni, a także rozwoju pleśni. Zastosowanie warstwy mulczu wokół krzewów pomoże zachować wilgotność gleby, ograniczyć wzrost chwastów i zapewnić korzeniom dodatkową ochronę, dlatego warto go wykorzystać.

Na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji, można zastosować nawóz wieloskładnikowy, aby zapewnić krzewom niezbędne składniki odżywcze. Agrest nie wymaga jednak częstego i intensywnego stosowania nawozów.

Prawidłowa pielęgnacja i ochrona przed szkodnikami są bardzo ważna dla zdrowego rozwoju i owocowania sadzonek agrestu. Warto regularnie sprawdzać wygląd i warunki, w jakich rosną krzewy. W razie wystąpienia chorób lub pasożytów należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Agrest, podobnie jak porzeczki, wymaga regularnego przycinania, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i światła wśród gałązek, co pomaga zapobiegać chorobom i wspiera owocowanie. Przycinanie przeprowadza się zazwyczaj w okresie spoczynku rośliny, na przykład późną zimą.

Opracowano: Katarzyna Woźniak, Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie Krystyna Krzewińska
Autor zdjęcia: Katarzyna Woźniak

Start sprzedaży owoców borówki amerykańskiej

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy sprzedaż świeżych borówek amerykańskich z naszego gospodarstwa szkółkarskiego! W ofercie mamy odmiany takie jak Earliblue, Duke oraz Darrow, które …

Czytaj więcej


Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej