Sadzonki żurawiny

VACCINIUM MACROCARPON

Żurawina Pilgrim

Żurawina, znana również pod nazwą botaniczną Vaccinium macrocarpon (żurawina wielkoowocowa), to niewielki, wiecznie zielony krzew należący do rodziny wrzosowatych. Charakteryzuje się cienkimi, elastycznymi, długimi i płożącymi pędami, które mogą osiągać nawet do 2 metrów długości. Żurawina nie osiąga dużych wysokości, a jej czerwone, okrągłe owoce są bardzo cennym źródłem wielu witamin i minerałów i mają dobroczynne działanie prozdrowotne dla organizmu.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej wykorzystywali owoce żurawiny wielkoowocowej jako pożywienie, lekarstwo oraz naturalny barwnik w farbowaniu tkanin od wieków. Historia uprawy sadzonek żurawiny sięga dopiero XIX wieku, kiedy kapitan Henry Hall z Dennis w Massachusetts, dopatrzył się, że krzew dobrze reaguje na przykrycie warstwą piachu, co w późniejszym czasie doprowadziło do rozprzestrzenienia się kultywacji tej rośliny.

Właściwości sadzonek żurawiny

Właściwości owoców żurawiny są wszechstronne – użytkowe, uprawne i lecznicze. Zastosowanie ekstraktu w kosmetyce ma właściwości odmładzające, nawilżające, antybakteryjne, wygładzające. Poza tymi plusami, żurawina jest bogata w witaminę C, A, witaminy z grupy B, błonnik, mikroelementy czy antocyjany. Również hamuje komórki nowotworowe, wspomaga układ krążenia i pomaga regulować przemianę materii. Żurawina jest dobrym surowcem na wykwintne przetwory: dżemy, konfitury, galaretki, czy dodatki do mięs.

Sadzonki żurawiny: wygląd

Jest długowieczną, zimozieloną krzewinką z długimi płożącymi pędami. Wysokość krzewu sięga do 1,5 metra. Kwitnienie zaczyna w czerwcu. Jej owoce mają kolor czerwony i zawierają kwas benzoesowy, który zapobiega gniciu i pozwala długo je przechowywać w świeżym stanie.

Uprawa sadzonki żurawiny

Sadzonki żurawiny wymagają kwaśnej, próchnicznej i wilgotnej gleby. Na sadzonki żurawiny dobrze działają na nią stanowiska nasłonecznione, aczkolwiek ważne jest systematyczne podlewanie z racji płytkiego systemu korzeniowego.

SADZONKI ŻURAWINY:

Żurawina – sadzonki: przygotowanie i pielęgnacja

Sadzonki żurawiny powinny zostać odpowiednio przygotowane do posadzenia w gruncie, aby rozwijały się prawidłowo. Podstawową czynnością przygotowawczą jest wybór miejsca dla sadzonek. Żurawina wielkoowocowa preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione lub lekko cieniste. Ważne jest, aby miejsce było dobrze osłonięte i chronione przed porywami silnego wiatru.

Sadzonki żurawiny najlepiej rosną w kwaśnej, dobrze przepuszczalnej i bogatej w materię organiczną glebie. Jeśli ziemia nie jest naturalnie kwaśna, można obniżyć jej pH poprzez dodanie kwaśnego kompostu lub torfu. Żurawina preferuje dużą wilgotność gleby, jednak ta nie powinna być zbyt mokra. Przed zasadzeniem żurawiny dobrze jest przekopać glebę, aby usunąć chwasty i dodać odpowiednią ilość kompostu, żeby ją odżywić.

Sadzonki żurawiny najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią. Roślinom należy zapewnić wystarczającą ilość miejsca do rozwoju, dlatego najlepiej rozlokować je w około 30-60 cm odstępach. Młode roślinki powinny być posadzone na tej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej.

Bezpośrednio po posadzeniu należy obficie podlewać sadzonki, aby dobrze się ukorzeniły i przyjęły w glebie. Intensywne podlewanie warto kontynuować w trakcie pierwszego roku po posadzeniu. W następnych latach dobrze, aby gleba była stale wilgotna, ale nie przemoczona. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność stanowiska można zastosować mulczowanie, które zapobiega także wzrostowi chwastów. Można wykorzystać korę sosnową, igliwie lub inny kwaśny mulcz.

Żurawina wielkoowocowa nie jest zbyt wymagającą w uprawie rośliną, a co za tym idzie – nie wymaga intensywnego nawożenia. Wiosną można zastosować lekki nawóz przeznaczony dla roślin kwaśnolubnych. To wystarczy, aby uzupełnić składniki odżywcze i mineralne niezbędne dla zdrowego rozwoju sadzonki.

Warto regularnie sprawdzać, czy rośliny są w dobrej kondycji, wolne od szkodników i chorób. Zmiana zabarwienia liści czy zastopowany wzrost mogą wskazywać na występowanie chorób. W razie potrzeby należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Przycinanie krzewów żurawiny nie jest zwykle konieczne, jednak dla zachowania zdrowego wzrostu zaleca się usuwanie uszkodzonych lub chorych gałązek, aby stymulować roślinę do rozwoju.

Żurawina zaczyna owocować zazwyczaj w ciągu 2-3 lat po posadzeniu. Owoce zbiera się jesienią – od września do listopada, gdy są dojrzałe i intensywnie czerwone. Owoce żurawiny są w stanie przetrwać pierwsze przymrozki, dlatego często są zbierane po ich wystąpieniu. Jagody powinny być lśniącem twarde i jędrne. Jeśli są miękkie lub wiotkie, mogą być przestarzałe lub nadpsute – wtedy nie nadają się do zbiorów. Dojrzałe owoce żurawiny mają charakterystyczny, kwaśny smak. Zbyt cierpki może świadczyć o tym, że potrzebują jeszcze czasu na dojrzewanie.

Należy pamiętać, że żurawina wielkoowocowa najlepiej rośnie w warunkach imitujących jej naturalne środowisko, więc staranne przygotowanie gleby i odpowiednia pielęgnacja są kluczowe dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania sadzonek.

Żurawina – sadzonki ze sprawdzonego źródła

Wybierz Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie Krzewiński i ciesz się pięknymi i zdrowymi sadzonkami żurawiny. Gwarantujemy wysoką jakość naszych roślin, które cechują się świetną kondycją i doskonałym wyglądem. Z nami możesz rozpocząć uprawę upragnionych sadzonek już dziś – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Opracowano: Katarzyna Woźniak, Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie Krystyna Krzewińska
Autor zdjęcia: Katarzyna Woźniak

Start sprzedaży owoców borówki amerykańskiej

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy sprzedaż świeżych borówek amerykańskich z naszego gospodarstwa szkółkarskiego! W ofercie mamy odmiany takie jak Earliblue, Duke oraz Darrow, które …

Czytaj więcej


Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej