Malinowe factory 2018 – refleksje
W niedzielę 26 sierpnia w miejscowości Karczmiska Drugie odbył się finał Malinowego Factory 2018. Mimo niesprzyjającej pogody nie zabrakło chętnych do wzięcia udziału w finalnej edycji malinowego projektu pana dr Pawła Krawca z współudziałem portalu Jagodnik.pl. Biorąc pod uwagę coraz trudniejszą sytuację na polskim rynku malinowym, wiele osób przybyło tam szukając odpowiedzi na nurtujące pytania, szukając rozwiązania problemów. Czy w Polsce jest szansa na opłacalną uprawę malin? Jak możemy przeczytać w sprawozdaniu napisanym przez współorganizatora konferencji – portal Jagodnik.pl: “Wnioski jakie płyną z projektu Malinowe Factory i które zostały przedstawione przez prelegentów finałowego spotkania są zgodne. Uprawa malin w Polsce musi się zmienić.” Na podstawie pracy i doświadczeń pana dr Krawca dowiadujemy się, że największy potencjał ma uprawa malin deserowych prowadzona pod tunelami, z użyciem nowoczesnych technik. Taka uprawa pozwala na zoptymalizowanie warunków panujących wewnątrz tunelu, oraz pełniejszą kontrolę nad stanem i jakością uprawy. Co za tym idzie – mniejsze ryzyko strat związanych np z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi, większy dochód i jednocześnie szybszy zwrot poniesionej inwestycji.
Jakie jest nasze zdanie na ten temat? Rynek się zmienia a kto stoi w miejscu – cofa się. Chcąc nadążyć i pozostać na dobrej pozycji konieczne jest wdrążenie się w nowoczesne techniki uprawy, testowanie nowych odmian, badanie zależności na rynku, zapotrzebowania na towar.
Projekt Malinowe Factory zakończył się, wynieśliśmy z niego wiele wniosków oraz doświadczeń. Takie spotkania były potrzebne, jednak temat maliny wciąż jest otwarty i żywimy nadzieję, że organizatorzy rozważą reaktywację serii w przyszłych latach.
Zbigniew Krzewiński podczas rozmowy z panem dr Pawłem Krawcem
Więcej zdjęć z konferencji dostępnych będzie wkrótce na naszej stronie na facebooku.
Cytat zamieszczony w tekście pochodzi z artykułu:
Malinowe Factory wskazuje na kierunki w uprawie malin