Malina Promyk – charakterystyka
Malina Promyk to polska odmiana malin powtarzających, która dojrzewa dość wcześnie. Cechuje się nietypowym kolorem owoców i pysznym smakiem, dlatego też jest chętnie wybierana do profesjonalnych plantacji, jak i do uprawy hobbystycznej. Uznawana jest za jedną z najciekawszych odmian malin dostępnych na rynku. Spełni oczekiwania każdego hodowcy, który ceni sobie wysoką plenność, oryginalny wygląd i wysoką jakość owoców.
Pora dojrzewania: bardzo wczesna, powtarzająca
Plenność: bardzo duża
Owoce: duże, smaczne, jędrne, o dużej trwałości pozbiorczej; posiadają wysoką zawartość ekstraktu (12,2 % Brix); owoce maliny żółtej są bogatym źródłem makroelementów,
znajdziemy w nich podwyższoną zawartością manganu (0,49 mg/100 g ś.m.); charakterystyczne dla maliny żółtej, są związki chemiczne elagotaniny, a zwłaszcza powstający
z nich kwas elagowy, mający silne działanie antyutleniające, posiadają również wysoką zawartość witaminy C
Odmiana deserowo-przetwórcza. Polecana do uprawy tunelowej.
Malina żółta Promyk zaprezentowana na talerzyku w zestawieniu z dwoma odmianami maliny czerwonej.
Sadzonki malin Promyk – wygląd krzewów i owoców
Pędy tej odmiany są sztywne, jasnozielone z delikatnym nalotem, pokryte kolcami. Łatwo je formować i pielęgnować. Krzew osiąga zwykle od 1,2 do 1,5 metra wysokości.
Owoce maliny Promyk mają delikatną, żółto-złotą barwę. Dojrzałość osiągają już na przełomie lipca i sierpnia. Są duże, o stożkowatym i regularnym kształcie, jędrne. Zachowują swoje właściwości i świeżość po zbiorze, nie mają tendencji do gnicia czy pleśnienia, dlatego nadają się do mrożenia oraz transportu i są cenione przez sprzedawców owoców. Ich smak określany jest jako bardzo smaczny, wyjątkowo słodki, lekko kwaskowaty. Chętnie spożywane są bezpośrednio i wykorzystywane jako dodatek do ciast i deserów – ze względu na dekoracyjny wygląd. Nadają się także do robienia przetworów – dżemów, konfitur, soków czy kompotów.
Malina Promyk – wymagania uprawowe
Sadzonki malin Promyk nie są zbyt wymagające. Jak większość tych krzewów, preferują dobrze przepuszczalną i żyzną glebę o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej rosną, kiedy mają stały dostęp do światła słonecznego, jednak dobrze znoszą także lekkie zacienienie. Stare pędy warto przycinać, aby zrobić miejsce dla owocujących gałązek. Maliny można podlewać w okresach suszy, ponieważ woda jest niezbędna do wytworzenia pysznych i soczystych owoców. Polecanym nawozem jest nawóz organiczny, który stymuluje krzewy do rozwoju.
Standardowe i nietypowe odmiany malin w ofercie Licencjonowanego Gospodarstwa Szkółkarskiego Krzewiński
Jeśli szukasz różnych odmian malin tradycyjnych i powtarzających, sprawdź asortyment naszego gospodarstwa szkółkarskiego! W asortymencie posiadamy sadzonki malin tradycyjnych i powtarzających o różnych barwach owoców, które cechują się wyjątkowym smakiem. Dbamy o to, aby nasze rośliny były zdrowe i zadbane, przez co szybko przyjmują się w gruncie. Zapraszamy do zakupów!