Winobluszcz pięcioklapowy swoje pochodzenie zawdzięcza terenom od Gwatemali w Ameryce Środkowej, przez USA do Kanady. Swoją nazwę zawdzięcza liściom, gdzie pojedynczy składa się jeszcze z pięciu mniejszych listków.
Winobluszcz, jako roślina silnie rosnąca i pnąca idealnie nadaje się do obsadzania murów, płotów, budynków, altan lub innych podpór. Pnącze dorasta nawet do 20 m przy dobrej podporze. Wspina się przy pomocy samoprzylepnych wąsów z przylg, co oznacza również, że nie uszkadza budynków tak, jak niektóre winorośle. Nie powoduje powstawania warstwy grzybowej na budynkach poprzez wchłanianie wilgoci, zarówno z liści jak i z systemu korzeniowego. Jako “dywan z liści” chroni przed deszczem i silnymi wiatrami. Latem ochładza budynek a zimą ogrzewa. Sadzonki winobluszczu nie przemarzają i są mało wymagające dlatego idealnie nadają się do warunków miejskich.
Służy również jako roślina ozdobna, dzięki pięknym silnie zielonym liściom, które na jesień przebarwiają się na szkarłatnoczerwony kolor. Kwiaty ma niepozorne, małe, zielonkawe, zebrane w grona, pojawiające się wiosną. Owoce są w kolorze granatowym, o średnicy około 6 mm. W spożyciu na surowo są trujące aczkolwiek po odpowiedniej obróbce nadają się na dżemy, konfitury czy też wina. Rocznie przyrost sięga ponad 10 cm, w zależności od miejsca i naświetlenia.
Sadzonki winobluszczu najlepiej rozrastają się w glebie przepuszczalnej i żyznej. Są odporne na zanieczyszczenia powietrza i mrozy. Najlepiej czuję się na stanowiskach słonecznych, dobrze radzi sobie w zacienionych, aczkolwiek wtedy jego zagęszczenie nie jest tak silne. W czasie suchego lata należy dobrze nawadniać roślinę.