Sadzonki orzecha laskowego, czyli leszczyny, to cenny nabytek każdego ogrodu i działki rekreacyjnej. Lubiana ze względu na walory estetyczne, jako piękny krzew, oraz owoce, czyli orzechy laskowe. Jest łatwa w uprawie – nadaje się dla mniej i bardziej doświadczonych sadowników. Istnieje wiele odmian, które różnią wielkością i barwą orzechów. Wszystkie są wyjątkowe przez zawarte w nich bogactwo składników mineralnych i witamin. W stanie dzikim występuje w Polsce, nawet w rejonach górskich, a także Europie i Azji Mniejszej.
Wygląd
Leszczyna osiąga do 5m wysokości i ma wiele gałęzi, które tworzą koronę. Pień jest koloru popielatego, we wczesnych latach brunatnego. Liście opadają na zimę, są okrągłe. Owocnia, zwana skorupką, ma różną barwę i twardość w zależności od odmiany. Dojrzewa od września do października. Jest lubianym kąskiem wiewiórek i ptaków.
Zastosowanie sadzonek orzecha laskowego
Orzechy laskowe są cennym składnikiem zdrowej diety. Można wytłoczyć z nich olej, który ma wiele właściwości prozdrowotnych i jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Orzechy zawierają duże ilości witaminy E, zapobiegają miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu i wzmacniają układ nerwowy. Są silnie alergogennym składnikiem i należy o tym pamiętać.
Uprawa – sadzonki orzecha laskowego
Sadzonki orzecha laskowego są łatwe w uprawie. Lubią miejsca słoneczne i półsłoneczne, osłonięte od podmuchów silnego wiatru. Gleba pod sadzonki orzecha laskowego powinna być żyzna, próchnicza i mieć zasadowy odczyn. Ciężka ziemia, piaszczysta i sucha to złe miejsce dla tej rośliny. Podobnie ziemia kwaśna nie jest odpowiednia dla sadzonki orzecha laskowego. Najlepiej sadzić je jesienią, ale warto zabezpieczyć je przed zimnem.
Szkodnikiem, który może być zagrożeniem dla sadzonki orzecha laskowego jest słonik orzechowiec, który zjada miąższ orzecha. Jeśli znajdujesz orzech z małą dziurką i pustym wnętrzem – to znasz już winowajcę. Sadzonki można ochronić przed słonikiem z pomocą specjalnych preparatów ochronnych.