Krzew ten przez amatorów jest często nazywany „borówką kanadyjską” lub „słodką aronią”. Jest mało znany w świecie ogrodnictwa. W naturze może spotkać go w Ameryce Północnej, Kanadzie, Europie, północnej Afryce oraz Azji. Jego nazwa Amelanchier pochodzi od francuskiego słowa, oznaczającego małe jabłko. Tak naprawdę, świdośliwa jest bliżej spokrewniona z owocami jagodowymi niż jabłkami.
Świdośliwa – uprawa
Dobrze rośnie na różnej strukturze gleby i toleruje szeroki zakres odczynu pH – od 6,2 do 7,5. Sadzonki świdośliwy źle znoszą suszę, więc trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie rośliny, jednocześnie nie przelewając jej. Sadzonki te są odporne na wiosenne przymrozki, a nawet duże mrozy i choroby. Krzewy szybko się ukorzeniają i stanowią dobry wybór dla niedoświadczonego ogrodnika. Sadzonki świdośliwy można hodować w formie krzewu lub drzewka o niewielkiej wysokości. Aby rosły silne, warto je regularnie przycinać.
Właściwości i zastosowanie świdośliwy
Owoce zawierają bardzo dużo wapnia, witaminę C oraz potas. Charakteryzują się dużą zawartością antocyjanów. Świdośliwa może być używana w przetwórstwie domowym do wyrobu soków, dżemów, konfitur, nalewek, czy jako dodatek do innych, kwaśnych owoców. Jest też smacznym kąskiem dla ptaków, dlatego warto osłaniać krzewy ochronnymi siatkami.