Czosnek niedźwiedzi

Allium ursinum L.

Jest to krótkowieczna bylina z podrodziny czosnkowych, z rodziny amarylkowatych. Swoim wyglądem przypomina konwalię majową. Charakteryzuje się podziemnymi podłużnymi cebulkami, zielonymi eliptyczno-lancetowatymi liśćmi oraz białymi drobnymi kwiatami, które widoczne są od kwietnia do maja. Czosnek niedźwiedzi rośnie naturalnie w wilgotnych lasach Europy i Azji. W Polsce występuje dość rzadko, a od 2004 roku jest objęty częściową ochroną gatunkową, w związku z czym pozyskiwanie go ze środowiska naturalnego jest zabronione.

Roślina ta, podobnie jak czosnek pospolity, ma liczne właściwości zdrowotne, przy czym jest lżej strawna i nie obciąża tak wątroby. Ponadto, w porównaniu do czosnku pospolitego, czosnek niedźwiedzi nie pozostawia charakterystycznego czosnkowego posmaku w ustach.  Zawiera także kilkakrotnie więcej związków siarki, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, mają pozytywne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy i pokarmowy, a także wykazują działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze, i antynowotworowe. Regularne spożywanie świeżych liści czosnku niedźwiedziego wspomaga również proces odchudzania.

W kuchni używany jest jako składnik sałatek, sosów, dressingów, czy pesto. Liści czosnku niedźwiedziego nie należy gotować, ponieważ tracą swój smak, nie zaleca się również suszenia, gdyż tracą w tym procesie wiele swoich właściwości. Można je natomiast marynować w oliwie, lub konserwować w soli.

Uprawa czosnku niedźwiedziego wymaga zapewnienia odpowiedniego stanowiska. Należy wybrać stanowisko półcieniste lub cieniste, oraz próchniczą, przepuszczalną, żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie pod drzewami liściastymi, można także uprawiać go w donicy. Czosnek niedźwiedzi należy podlewać, by zapewnić mu stale lekko wilgotną glebę, szczególnie wiosną. Co roku wiosną zaleca się także wzbogacenie ziemi kompostem. Roślina ta zimuje dobrze o ile nie ma nadmiaru wilgoci w glebie, co może przyczyniać się do gnicia cebulek. 

Liście czosnku niedźwiedziego zbieramy od marca do kwietnia, wtedy są najsmaczniejsze oraz zawierają najwięcej właściwości prozdrowotnych. Zawsze zostawiajmy po kilka młodych listków, by roślina mogła dalej się rozwijać.

Nowy system rozmnażania sadzonek truskawki

Szanowni Państwo, stale goniąc za postępem, nowymi technologiami oraz szukaniem coraz to lepszych metod pozyskiwania zdrowych sadzonek, wprowadzamy nowe rozwiązania, które pozwalają nam nadążyć …

Czytaj więcej


Owoce borówki amerykańskiej

Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie do składania zamówienia na owoce borówki amerykańskiej. U nas kupią Państwo 2x taniej, niż w marketach spożywczych. Oferujemy świeże owoce borówki w …

Czytaj więcej


Co u nas nowego w sezonie 2022-2023?

Szanowni Państwo, zapraszamy do zajrzenia zakładki NOWOŚCI. Znajdą tam Państwo aktualną listę nowych odmian oraz gatunków sadzonek jakie będziemy mieli w sprzedaży w sezonie 2022-2023. Zupełną …

Czytaj więcej