Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami przez całe lato, a często nawet jesienią. Świetnie smakują jedzone prosto z krzaka, ale doskonale sprawdzają się także jako przetwory – dżemy, kompoty, nalewki, konfitury czy soki. Maliny zawierają wiele cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. W 100 gramach tych owoców znajduje się 26 miligramów witaminy C. Dodatkowo, maliny są źródłem witaminy A, E i K, witamin z grupy B, wapnia, żelaza, magnezu, potasu oraz błonnika pokarmowego. Są chętnie wykorzystywane w kosmetyce – tłoczony na zimno olej z pestek malin nawilża i natłuszcza skórę, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, działa antybakteryjnie i regenerująco. To świetny kosmetyk dla posiadaczy skóry tłustej, łojotokowej lub trądzikowej. Wszechstronne zastosowanie owoców sprawia, że maliny zyskały wielu sympatyków. Gdzie można kupić sadzonki malin? Gdzie kupić sadzonki malin? Jak sadzić sadzonki malin? Kiedy sadzić sadzonki maliny? Zapraszamy do lektury!

Skąd pozyskiwać sadzonki malin? Gdzie można kupić sadzonki malin? Gdzie kupić sadzonki malin?

Gdzie można kupić sadzonki malin?

Gdzie można kupić sadzonki malin do przydomowej uprawy? Sadzonki malin można kupić w wielu szkółkach roślin, na targach roślin czy jarmarkach. Nie zawsze jednak są to rośliny, które pochodzą od producenta, który dba o wysoką jakość swoich sadzonek. Krzewy malin, których liście są oklapnięte lub mają zmienioną barwę, mogą być chore, co powinno skłonić nas do dalszego poszukiwania sadzonek do naszej uprawy.

Gdzie kupić sadzonki malin?

Gdzie kupić sadzonki malin, aby zapewniły nam obfite plony i były odporne na choroby? Warto kupować rośliny od sprawdzonych, licencjonowanych producentów, którzy przykładają dużą wagę do jakości i odporności swoich roślin. W naszym Licencjonowanym Gospodarstwie Szkółkarskim posiadamy sadzonki z nowoczesnej uprawy, która gwarantuje pozyskanie młodych sadzonek malin najwyższej klasy. O szczegółach naszej wyjątkowej hodowli można przeczytać więcej w artykule: (link do artykułu).

 

Jaką odmianę malin wybrać? Sadzonki malin – jak sadzić? Maliny sadzonki – kiedy sadzić?

Wybór sadzonek malin jest kluczowy dla powodzenia uprawy i obfitości naszych plonów. Maliny występują w bardzo wielu odmianach, jednak w większości przystosowane są do uprawy na dużą skalę. Sprawia to, że są mniej odporne na choroby, bo w uprawie przemysłowej stosuje się specjalne preparaty ochronne. Odmiana przemysłowa malin nie sprawdzi się więc w domowych warunkach – maliny są z natury podatne na choroby grzybicze i pleśnie. Warto wybrać sadzonki odporne na zimno czy choroby. Dobrym pomysłem jest posadzenie dwóch odmian o zróżnicowanym czasie owocowania, co pozwoli cieszyć się owocami malin przez dłuższy czas.

Sadzonki malin – jak sadzić?

Jak sadzić sadzonki malin? Zacznijmy od miejsca, w których chcemy rozpocząć uprawę malin. Wybór stanowiska dla naszych krzewów malinowych jest dość istotny. Te rośliny preferują nasłonecznione i szybko nagrzewające się stanowiska, osłonięte od wiatru, gdzie gleba jest żyzna, lekko kwaśna, dobrze napowietrzona i przepuszczalna – jej pH powinno wynosić od 5,5 do 6.

Pod nasadzenia malin przygotowujemy dołki o głębokości nie większej niż 20cm. Sadzonki muszą mieć miejsce na wzrost oraz równomierny dostęp do światła, więc odstęp pomiędzy krzewami powinien wynosić około 50cm od siebie, a pomiędzy rzędami – minimalnie 150cm. Dobrze jest zapewnić wsparcie rosnącym sadzonkom i zainstalować podpory – bambusowe lub ze stali nierdzewnej. Brak odpowiedniego wsparcia sprawi, że rośliny będą rozkrzewiać się bliżej podłoża. To duże utrudnienie przy zbiorach, ale także większa podatność na choroby.

Maliny sadzonki – kiedy sadzić?

Kiedy wiemy już, jak sadzić sadzonki malin, przyszedł czas na odpowiedź, kiedy sadzić sadzonki maliny. Nasadzenia malin o odkrytych korzeniach dobrze jest przeprowadzić jesienią, w październiku i listopadzie. Gwarantuje to optymalne ukorzenienie sadzonki i bezpieczne zimowanie.

 

Pielęgnacja sadzonek malin

Krzewami malin należy zajmować się także po zasadzeniu, gdyż zaniedbana roślina łatwo obumiera, popada w choroby i zanik owocowania. Ważne jest podlewanie, ponieważ system korzeniowy maliny jest zlokalizowany płytko, co sprzyja jego wysychaniu. Nawożenie przeprowadzamy cztery razy do roku – raz jesienią i trzy razy wiosną. Do tego celu wykorzystujemy obornik lub nawozy mineralne, które są bogate w azot, fosfor i potas. Po sezonie wegetacyjnym, przed nastaniem zimy, istotne jest usunięcie pędów, które już owocowały, co zapewni wypuszczenie świeżych witek wiosną.

Podsumowanie

Malina to roślina, której domowa uprawa może przynieść wiele satysfakcji i radości. Możliwość cieszenia się słodkimi owocami prosto z krzaka oraz uprawa niewymagająca zbyt wielkiej wprawy sprawiają, że maliny są chętnie hodowane nawet przez niedoświadczonych ogrodników. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby nasze krzewy malinowe były silne, zdrowe, a ich plony obfite.

Comments for this post are closed.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej