Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych w Polsce bylin owocowych. Ich dodatkowym atutem jest niewymagająca uprawa, z którą poradzą sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Dobrze adaptują się w przydomowym ogródku, jak i na balkonie. Jak więc sadzić sadzonki truskawek? Kiedy sadzić sadzonki truskawek? Jak przechować sadzonki truskawek przez zimę? Jak zrobić sadzonki doniczkowane truskawek? Zanim przejdziemy do praktycznej części naszego artykułu, przedstawimy kilka ważnych informacji o truskawce.

Truskawka (łac. Fragaria × ananassa Duchesne) to znana i ceniona roślina jagodowa – mieszaniec poziomki wirginijskiej oraz chilijskiej. Nazywana jest często poziomką wielkoowocową lub poziomką ananasową. W Polsce uprawianych jest wiele odmian, które różnią się porą dojrzewania oraz wielkością i wyglądem owoców. Truskawki to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów, do tego są niskokalorycznymi owocami. Zawierają witaminę A i witaminy z grupy B, cynk, fosfor, magnez, wapń, żelazo, a także cenne flawonoidy, błonnik czy bromelinę. Można z nich przygotować dżemy, kompoty, soki, desery, mrożonki, a nawet herbatę – w tym celu suszy się liście sadzonek truskawek. Truskawki są także chętnie wykorzystywanym składnikiem kosmetyków, zarówno do ciała, jak i włosów czy twarzy.

Domowa uprawa truskawek. Gdzie kupić sadzonki truskawek? Kiedy sadzić sadzonki truskawek? Truskawki sadzonki – jak sadzić? Jak sadzić sadzonki truskawek? Jak zrobić sadzonki doniczkowane truskawek?

Gdzie kupić sadzonki truskawek?

Odpowiedź na pytanie, gdzie kupić sadzonki truskawek, jest dość prosta. Sadzonki truskawek dobrze jest nabyć u sprawdzonego plantatora, który przykłada dużą wagę do jakości swoich roślin. Zdrowe, zadbane sadzonki to większa szansa na obfite owocowanie, ale także odporność na wiele chorób, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. W naszym Licencjonowanym Gospodarstwie Szkółkarskim posiadamy wiele doskonale znanych, jak i nowych na rynku odmian. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kiedy sadzić sadzonki truskawek?

To, kiedy sadzić sadzonki truskawek, uzależnione jest od ich odmiany. Duże zróżnicowanie gatunkowe pozwala na sadzenie truskawek niemal w dowolnym czasie. Sadzonki zielone najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią, a frigo – od marca do czerwca. Truskawki, których sadzonki są w doniczkach, dobrze jest sadzić w dwóch przedziałach czasowych – od marca do maja lub od lipca do września. Należy jednak liczyć się z tym, że jesienne i wiosenne nasadzenia nie będą cieszyły się obfitym owocowaniem za pierwszym razem. Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić sadzonki truskawek, może być różna – wszystko zależy od posiadanej odmiany oraz preferencji.

Truskawki sadzonki – jak sadzić? Jak sadzić sadzonki truskawek?

Wiesz już, gdzie kupić sadzonki truskawek oraz kiedy sadzić sadzonki truskawek, więc przyszedł czas odpowiedzi na pytanie, jak sadzić sadzonki truskawek. Truskawki to niezbyt wymagające byliny, które dobrze rosną niemal na każdym podłożu, z wyjątkiem terenów podmokłych oraz bardzo piaszczystej gleby. Do prawidłowego rozwoju wystarczy gleba lekko kwaśna i przepuszczalna.

Jak sadzić sadzonki truskawek? Krzaczki najlepiej sadzić w niewielkich, 30 centymetrowych odstępach. Odległość między rzędami powinna wynosić około pół metra. W dołku, którego wielkość będzie odpowiadała rozmiarowi korzeni sadzonki, umieszczamy roślinę. Trzeba uważać, aby nie posadzić jej za płytko, bo to prowadzi do wysuszenia korzeni oraz za głęboko, aby nie zgniła. Następnie ugniatamy podłoże wokół sadzonki i podlewamy krzaczek. Możemy także wyściółkować teren, aby zapobiec wysychaniu podłoża, rośnięciu chwastów i utrzymać owoce w czystości.

Jak zrobić sadzonki doniczkowane truskawek?

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić sadzonki doniczkowane truskawek, jest prosta. Wystarczy pobrać materiał z matecznika, kiedy ten ma już wykształcone liście. Następnie pobraną roślinę umieszczamy w doniczce i dbamy o odpowiednią temperaturę i wilgotność podłoża. W pierwszych dniach podlewanie powinno być częste i obfite, aby zapewnić sadzonkom odpowiednią wilgotność, można przykryć je agrowłókniną. W miarę rozwoju korzeni, wilgotność można zmniejszać, aby pobudzić korzenie do dalszego rozwoju. Należy zwracać uwagę na wygląd sadzonek – duża ilość wody sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych. W celu ochrony roślin można stosować specjalne preparaty dolistne. Po około miesiącu możemy cieszyć się naszymi sadzonkami doniczkowymi.

Zimowanie truskawek – jak przechować sadzonki truskawek przez zimę?

Jak przechować sadzonki truskawek przez zimę?

Jak przechować sadzonki truskawek przez zimę, aby nie groziło im przemarznięcie lub przesuszenie? Zimowanie truskawek w Polsce nie jest trudne, o ile nie mamy do czynienia z odmianami, które pochodzą z bardzo ciepłych terenów. Większość odmian truskawek całkiem dobrze znosi polski klimat i jest odporna na mróz. Dobrze jest jednak sadzić je w miejscu osłoniętym od wiatru, gdzie ma zastoisk mrozowych. Truskawki lepiej zimują w wilgotnym podłożu, więc podczas bezśnieżnych zim możesz podlewać sadzonki. Podstawowym sposobem dbania o rośliny zimą jest przykrywanie ich agrowłókniną, która stwarza odpowiednią temperaturę i chroni przed wiatrem. Dobrze jest przykrywać truskawki jesienią, jeszcze przed pierwszymi mrozami oraz wczesną wiosną, kiedy nocą mogą wystąpić przymrozki.

Podsumowanie

Truskawki to popularne w Polsce i na świecie byliny owocowe, które dzięki łatwości uprawy i walorom smakowym owoców zyskały ogromną sympatię. Wielość możliwości wykorzystania truskawek w kuchni czy kosmetyce to ich ogromny atut. Domowa hodowla tych owoców może sprawić wiele satysfakcji i stać się ciekawym hobby, gdyż do wyboru mamy wiele odmian – od truskawek płożących do wiszących. Wybierz odmianę dla siebie i ciesz się słodkimi owocami od wiosny aż do lata!

Comments for this post are closed.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej