Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Co warto wiedzieć planując założenie plantacji

Zima w pełni. Jeżeli myślisz o posadzeniu plantacji owocowej jest to świetny czas na jej zaplanowanie.

Jeżeli ten pomysł dopiero narodził się w głowie warto w pierwszej kolejności sprawdzić w jakim stanie jest pole, które chcemy zagospodarować. Stanowisko pod plantację  powinno się przygotować nawet dwa lata wcześniej. Przełoży się to na mniejszy rozrost chwastów, a także lepszą zdrowotność roślin. Przed posadzeniem powinno ono zostać dokładnie odchwaszczone.

Już teraz możemy też zainteresować się odpowiednim zapleczem maszynowym w zależności od wielkości plantacji. Podstawowe narzędzia to np. ciągnik wraz z odpowiednim osprzętem, czy opryskiwacz. Innymi przydatnymi maszynami są też sadzarka, kosiarka i kombajn do zbioru owoców.

Podstawową sprawą jest przede wszystkim wybór gatunku, który chcemy uprawiać. Możemy wybrać popularne maliny, porzeczki czy truskawki lub postawić na bardziej egzotyczne rośliny takie jak np. kolcowój pospolity. Obecnie bardzo obiecująca jest jagoda kamczacka, ponieważ posiada ona bardzo cenne w składniki odżywcze i coraz bardziej doceniane na rynku przetwórczym owoce, a także jest wysoce odporna na choroby, szkodniki i mróz. Istotnym faktem jest również to, że nadaje się ona do zbioru maszynowego.

Następnym krokiem jest zapoznanie się z cechami odmian z danego gatunku. Dobrze jest wybrać kilka takich, które dojrzewają o różnych porach. Dzięki temu będziemy mieć plony dłużej. Przyjrzyjmy się  też uważnie glebie jaką posiadamy pod uprawę oraz warunkom atmosferycznym, które u nas panują. Musimy się również zastanowić w jaki sposób chcemy głównie sprzedawać owoce: czy będzie to rynek detaliczny, hurtowy, eksport owoców za granicę, a może przetwórstwo? Jeżeli odpowiemy sobie na te pytania będzie nam łatwiej dobrać odpowiednie dla nas odmiany. Trzeba również wiedzieć, że niektóre gatunki roślin np. jagoda kamczacka, wymagają zapylania krzyżowego. Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć się w co najmniej dwie odmiany tej rośliny.

Pomocne w doborze odpowiednich odmian może być „Zestawienie charakterystycznych cech roślin”, które znajduje się w menu po lewej stronie lub do którego przejdziecie klikając TUTAJ.

Bardzo ważnym punktem jest odpowiednie rozplanowanie plantacji. Jeżeli już wiemy na jakim areale będziemy ją zakładać, powinniśmy przeliczyć ile krzewów danej odmiany powinniśmy zakupić.

Przy planowaniu nasadzeń musimy wziąć pod uwagę pokrój krzewu, sposób zbierania (ręczny, czy maszynowy) oraz wielkość maszyn, które będą używane na plantacji.

Niektóre rośliny, np. malina, mogą wymagać także specjalnych stelaży, dlatego też warto już teraz zainteresować się ich zakupem, bądź wykonać je samemu.

Jeżeli chcecie założyć plantację i potrzebujecie porady serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami! Nasza wykwalifikowana kadra pracowników na pewno pomoże Wam dobrać odpowiednie dla Was odmiany oraz odpowie na wszelkie pytania dotyczące sadzenia, pielęgnacji czy zbiorów owoców.

Comments for this post are closed.

Nowa odmiana truskawki jakiej jeszcze nie było!

Co roku staramy się zaskakiwać Państwa czymś nowym w naszej ofercie. Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na nową odmianę truskawki, jaka pojawiła się w naszej ofercie. Jest to wyjątkowa …

Czytaj więcej


Czy znasz już nasze tegoroczne nowości?

W seoznie 2022/2023 postanowiliśmy postawić na coś zupełnie nowego, coś co odbiega dosyć znacząco od naszych dotychczasowych wyborów oferowanych przez nas sadzonek. W tym roku kupią u nas Państwo… …

Czytaj więcej


Nowa metoda rozmnażania sadzonek malin z roślin matecznych

Postęp w każdej dziedzinie jest czynnikiem koniecznym do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Jak się mawia – ten kto stoi w miejscu, tak jakby się cofał. W związku z tym stale szukamy nowych …

Czytaj więcej