Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Program Konferencji Jagodowe Trendy 2017 w Kraśniku.

Przedstawiamy Państwu program XIII Konferencji Sadowniczej „Jagodowe Trendy”, która odbędzie się w Kraśniku w dniach 19-20 stycznia 2017 r. Przypominamy, że nasze stoisko będzie się znajdować w boxie nr 81.

zeszyt1-plan-stoisk-2017-do-strony-1

PLAN KONFERENCJI

19.01.2017 (czwartek) – hala główna

8.30    Rejestracja uczestników konferencji

9.00    Rozpoczęcie konferencji

9.15    Propozycje rozwiązań ułatwiających zatrudnianie pracowników w sadownictwie (Związek Sadowników RP)

9.45    Zatrudnianie pracowników w rolnictwie – aktualny stan prawny, planowane zmiany (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

10.15  Praca sezonowa w Polsce i innych krajach europejskich (mgr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Państwowy Instytut Badawczy)

10.45  Integrowane nawadnianie malin (prof. dr hab. Waldemar Treder, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)

11.15  Fertygacja roślin jagodowych – innowacyjny program Timac Agro (Piotr Szurek, Timac Agro Polska Sp. z o.o.)

11.45  Żywienie roślin jagodowych wspierające skuteczność ochrony (dr Karolina Pitura, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

12.10  Przerwa

13.00  Właściwości biologiczne suchodrzewu jadalnego decydujące o przydatności do uprawy w Polsce (dr Katarzyna Król, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.)

13.20  Zintegrowane metody zwalczania chorób grzybowych w uprawie malin z wykorzystaniem najnowszych wyników badań (dr Mirosław Korzeniowski, Bayer Sp. z o.o., dr Paweł Krawiec, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

13.50  Problemy w produkcji porzeczki czarnej – zagrożenia i szanse (Jens Holme Pedersen, Wiceprezydent International Blackcurrant Association (IBA) / producent czarnej porzeczki, Dania)

14.40  Osiągnięcia i perspektywy w hodowli twórczej nowych odmian porzeczki czarnej w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach  (dr hab. Stanisław Pluta prof. nadzw. IO, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)

15.10  Prowadzenie krzewów porzeczek w szpalerze  (dr Paweł Michalski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

15.30  Uwagi do przechowywania owoców jagodowych (dr Tomasz Krupa, SGGW w Warszawie)

15.50  Efektywność substrato-aeroponicznego systemu NGS w bezglebowej uprawie truskawki (dr hab. Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

16.15  Już czas na sadzonki doniczkowane maliny (mgr Joanna Jagła, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.)

16.35  Od ‘Malling Promise’ do ‘Delicja Niwa’ – skrócona historia polskiej hodowli maliny (dr Agnieszka Orzeł, dr Jan Danek, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.)”

17.00  Dyskusja, podsumowanie pierwszego dnia konferencji, konkurs z nagrodami

20.01.2016 (piątek) – hala główna

9.00    Rozpoczęcie drugiego dnia konferencji

9.05    Charakterystyka ciągników do upraw jagodowych (dr hab. Stanisław Parafiniuk, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

9.30    Kompleksowe rozwiązania New Holland dla sadownictwa (Łukasz Chęciński, New Holland Ag)

10.00  Straty w uprawach owoców jagodowych powodowane przez ptaki – gatunki i metody zapobiegania (dr Grzegorz Grzywaczewski, prof. dr hab. Waldemar Gustaw, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

10.20  Porównanie opłacalności produkcji malin w gruncie oraz pod osłonami (dr Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

10.40  Aktywne odżywianie roślin i gleby według programów nawozowych Timac Agro (mgr Agnieszka Lenart, Timac Agro Polska Sp. z o.o. )

11.10  Zapobieganie skutkom niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w uprawach sadowniczych (dr Tomasz Lipa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

11.30  Goji jako alternatywa dla producentów owoców miękkich – przykłady z zagranicy (dr Dorota Łabanowska-Bury, Plantpress)

11.50  Współpraca w zakresie zagospodarowania owoców Goji  (Elwira Maciejec, PHU Dilbar)

12.10  Przerwa

13.00  Przyczyny odglebowego zamierania malin; najgroźniejsze patogeny, podobieństwa i różnice w objawach chorobowych oraz możliwości przeciwdziałania ich występowaniu (prof. dr hab. Leszek Orlikowski dr hab. Beata Meszka, prof. nadzw. IO, mgr Magdalena Ptaszek, Urszula Łazęcka, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, dr Paweł Krawiec Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

13.30 Mykoryza w uprawie roślin jagodowych (dr Beata Hetman, dr hab. Agnieszka Jamiołkowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

13.55  Wpływ zapylaczy (źródła pyłku) na wielkość owoców maliny czerwonej w uprawie pod osłonami wysokimi (prof. dr hab. Edward Żurawicz Instytut, Ogrodnictwa w Skierniewicach)

14.25  Zintegrowane metody zwalczania szkodników  w uprawach jagodowych, zalecenia na sezon 2017 (Tomasz Gasparski, Bayer Sp. z o.o.)

14.55  Malinowe podróże po Europie (Mariusz Podymniak Hortus Media/jagodnik.pl)

15.20  Ocena kilkunastu odmian maliny w pełni owocowania w uprawie pod osłonami.

Wykorzystanie sadzonek doniczkowanych maliny na plantacji towarowej – pierwsza ocena

(dr Paweł Krawiec, Uniwersytet Przyrodniczy Lublin, Mariusz Podymniak, Tomasz Werner, Hortus Media/jagodnik.pl)

15.40  Dyskusja, podsumowanie konferencji, konkurs z nagrodami

 

19.01.2017 (czwartek) – sala na galerii

11.00  Forum dyskusyjne – Zatrudnienie w sadownictwie

W Forum wezmą udział  przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organizacji sadowniczych, samorządów, nauki oraz prasy.

Forum ma na celu:

-omówienie sytuacji związanej z zatrudnianiem pracowników w sadownictwie,

-przedstawienie i omówienie możliwych konsekwencji powstałych w wyniku zmian zasad zatrudniania pracowników dla opłacalności produkcji owoców w Polsce,

-zaproponowanie rozwiązań dotyczących zatrudnienia w sadownictwie powstałych dzięki współpracy środowiska sadowniczego  z  przedstawicielami administracji państwowej

Liczba uczestników chcących wziąć udział w Forum jest ograniczona. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie do organizatorów.

 

20.01.2017 (piątek) – sala na galerii

Sesja tematyczna – Dereń jadalny – przyszły gatunek w uprawach sadowniczych?

11.30  Dereń jadalny – zapomniana roślina sadownicza (dr Narcyz Piórecki, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach)

12.00  Dereń zwyczajny (Cornus mas L.) na Ukrainie: warunki i perspektywy uprawy, biologia, odmiany (prof. dr hab. Svetlana Klymenko, Narodowy Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy)

12.45  Dereń jadalny – surowiec dla przetwórstwa spożywczego i farmacji (dr hab. Alicja Kucharska, prof. nadzw., Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

13.15  Metody rozmnażania derenia jadalnego i ich wpływ na plonowanie (dr Iwona Szot, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

13.45  Zakończenie sesji tematycznej – dyskusja

UWAGA – program może ulec zmianom

 

 

Comments for this post are closed.

Zapraszamy do zakupu owoców borówki

Szanowni Państwo, mamy w sprzedaży świeżutkie owoce borówki, zbierane na zamówienie. Cena na dzień dzisiejszy to 24zł/kg*. Serdecznie zapraszamy do składania zamówień – telefonicznie, …

Czytaj więcej


Jak osłonić się od sąsiada na działce? Co sprawdzi się najlepiej w formie osłony, a co da najszybsze efekty? Zajrzyj na bloga

Jak osłonić się od sąsiada na działce?

Jak osłonić się od sąsiada na działce? Jak zapewnić sobie prywatność? Poznaj kilka naszych pomysłów. Jak osłonić się od sąsiada na działce? Co sprawdzi się najlepiej w formie osłony, a …

Czytaj więcej


Potrzebni pracownicy do zbioru owoców!

Szanowni Państwo, potrzebujemy dużej ilości pracowników do zbioru truskawek. Owoce dojrzewają w zastraszającym tempie, a nam brakuje rąk do zbierania. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy …

Czytaj więcej