Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Jagodowe Trendy 2019 – refleksje

W dniach 16-17 stycznia odbyła się jubileuszowa XV edycja konferencji Jagodowe Trendy w Kraśniku. Od lat mamy przyjemność brać w niej udział jako wystawcy i miło nam jest być świadkami zmian i postępu jaki zaistniał na przestrzeni tych wszystkich lat. W tym roku przełomową zmianą było udostępnienie płatnej transmisji z wykładów na żywo w internecie, dzięki czemu osoby zainteresowane tematem mogły posłuchać wykładów z domowego zacisza. Z pewnością było to bardzo dogodne rozwiązanie dla osób, które do tej pory musiały przejechać wiele kilometrów by wziąć udział w konferencji. My jako wystawcy patrzymy jednak z innej perspektywy. Wraz nową formą przekazu, zmieniło się również coś jeszcze – frekwencja. Ciężko jest określić czy to działanie bezpośrednio przyczyniło się do mocno odczuwalnego spadku frekwencji na tegorocznej edycji Jagodowych Trendów i w jakim stopniu. Być może zawiodła też sama organizacja, ponieważ naszym zdaniem konferencja odbyła się w niekorzystnym terminie (środek tygodnia, data pokrywająca się z Targami TSW: 15-16 stycznia). W tym momencie jedynie możemy żywić nadzieję, że piękna tradycja tak dobrze już znanej konferencji „Jagodowe Trendy” nie będzie miała w kolejnych latach mniejszego zainteresowania, a organizacja przyszłych edycji będzie lepiej przemyślana pod kątem przyciągnięcia uczestników, którzy przecież razem z wystawcami współtworzą to wydarzenie.

To by było na tyle odnośnie strony technicznej konferencji. A jakie mamy wnioski płynące ze stawianych nam pytań, z rozmów i naszych obserwacji? Zgodnie z naszymi przewidywaniami coraz większym zainteresowaniem cieszą się sadzonki oraz owoce jagody kamczackiej. Głównym czynnikiem była rejestracja owoców wiciokrzewu sinego (tj. jagody kamczackiej) przez Unię Europejską jako owoc spożywczy, co otwiera wiele nowych możliwości. My jagodę kamczacką mamy w swojej ofercie od dawna – zajmujemy się nią od ponad 25 lat. Znając wartość i potencjał tej rośliny, wzrost jej popularności był tylko kwestią czasu, który dla nas niestety płynął bardzo wolno. Przez te lata, kiedy na naszym rynku rozmnażanie i rozprowadzanie sadzonek jagody kamczackiej było dosyć chaotyczne i niekontrolowane odmianowo i prawnie, za granicami naszego kraju prowadzone były profesjonalne hodowle pod pieczą naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie. W instytucie w Rosji (na Syberii) badania nad sadzonkami jagody kamczackiej trwają już od ponad 50 lat, a w Kanadzie od koło 27. (Tutaj warto wspomnieć, że w lipcu 2015 roku osobiście odwiedziliśmy instytut na Syberii w mieście Bakczar, celem zapoznania się z osiągnięciami hodowli i poznania nowych odmian oraz możliwości ich uprawy w Polsce. Więcej przeczytają Państwo w artykule dotyczącym naszej wizyty – TUTAJ.) Polska po wielu latach dopiero teraz obserwuje efekty prac tych zagranicznych instytutów. Ma to jedną dużą zaletę – dostęp do finalnego produktu, czyli bardzo dobrych odmian jagody kamczackiej, bez ponoszenia na własnej skórze porażek czy błędów na drodze do uzyskania odmian tak wysokiej jakości. Polski konsument łatwo się zraża i nie lubi wybaczać, więc dzięki intensywnej pracy naukowców z Rosji oraz Kanady, teraz możemy szerzyć dobre imię jagody kamczackiej i podnosić świadomość o jej właściwościach, zaletach oraz nowych walorach smakowych. Należy też wspomnieć, że pomimo dostępu do bardzo dobrych odmian hodowli rosyjskiej oraz kanadyjskiej, nasi polscy naukowcy dzisiaj nie próżnują – od 5 lat prowadzona jest hodowla nowych polskich odmian jagody kamczackiej w spółce NIWA Hodowla Roślin Jagodowych pod kierunkiem dr Katarzyny Król, w związku z czym w najbliższym czasie powinny ukazać się na rynku nowe polskie odmiany jagody kamczackiej.
Polecamy również nasz artykuł „Sadzonki jagody kamczackiej kiedyś a dziś”.

Drugim tematem wybijającym się ponad inne jest zagadnienie dotyczące cen maliny. Wciąż jest to gorący temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Niektórzy wciąż cierpliwie czekają na poprawę sytuacji, utrzymując się w międzyczasie z innych produkcji, inni z braku nadziei już się przebranżowili, a jeszcze inni próbują prognozować kiedy malina wróci do łask by wstrzelić się w odpowiedni moment i jak najlepiej na tym skorzystać. Na ten moment ciężko jest przewidzieć co kolejne lata przyniosą. Jako priorytet stawiany jest teraz rozwój technologii uprawy, dążenie do upraw tunelowych, gdzie zbiór owoców jest niezależny od pogody. Pozwala to na niezależne i ciągłe zaopatrywanie odbiorców i ustabilizowanie zysków z uprawy. Co więcej w tym temacie – z uwagi na spadek cen odmian przetwórczych, szybko rośnie zainteresowanie odmianami deserowymi. Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat refleksji z konferencji Malinowe Factory 2018, gdzie również poruszony był ten temat. Link do artykułu TUTAJ.

Zapraszamy na naszego facebooka, gdzie obejrzeć można fotorelację z konferencji „Jagodowe Trendy 2019”. Bezpośrednio do albumu przejdą Państwo klikając TUTAJ.

Dziękujemy za uwagę i pozdrawiamy!

Comments for this post are closed.

Start sprzedaży owoców borówki amerykańskiej

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy sprzedaż świeżych borówek amerykańskich z naszego gospodarstwa szkółkarskiego! W ofercie mamy odmiany takie jak Earliblue, Duke oraz Darrow, które …

Czytaj więcej


Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej