Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Jak osłonić się od sąsiada na działce? Co sprawdzi się najlepiej w formie osłony, a co da najszybsze efekty? Zajrzyj na bloga

Jak osłonić się od sąsiada na działce?

Jak osłonić się od sąsiada na działce? Jak zapewnić sobie prywatność? Poznaj kilka naszych pomysłów.

Jak osłonić się od sąsiada na działce? Co sprawdzi się najlepiej w formie osłony, a co da najszybsze efekty?

Jak osłonić się od sąsiada na działce?

Poczucie swobody w swojej strefie zieleni, jest bardzo ważne. Niestety, często zbyt bliskie sąsiedztwo kolejnej zabudowy, przeszkadza w relaksie. Kupując działkę, najczęściej, pierwsze, co planujemy, to właśnie osłona od sąsiada, od ulicy, żywopłot lub ogrodzenie, które będzie strzegło naszej prywatności.
Komfort i swoboda, o jakiej marzymy w ogrodzie jest na wyciągnięcie ręki, a efekty możemy uzyskać bardzo szybko. Co mamy do dyspozycji? Jak skutecznie osłonić się od sąsiada?


W ogrodzie chcemy czuć się swobodnie, dlatego szukamy sposobu na osłonięcie się przed przypadkowym wzrokiem.

Zielony parawan

Zielony parawan to opcja, na jaką decydujemy się wtedy, kiedy na efekt możemy poczekać. Rośliny w formie żywopłotów, lub pnącza na ogrodzeniu, to ciekawa propozycja, a jej koszty i tempo uzyskania efektu są mocno zróżnicowane. W zależności od gatunku rośliny, oraz jej rozmiaru i wieku, możemy mocno zaoszczędzić, zwłaszcza, jeżeli nie spieszy nam się z efektem. Ale zielona przesłona to rozwiązanie również dla niecierpliwych – obecnie szkółki oferują nam wiele gatunków roślin w większych rozmiarach, lub nawet gotowe żywopłoty z metra. Powstają one w ten sposób, iż bryła korzeniowa roślin np. klonów, grabów, jest odpowiednio kształtowana w szkółce, podobnie jak część nadziemna rośliny, dzięki czemu, nawet kilkuletni żywopłot bez problemu przyjmuje się w nowym miejscu.


Żywopłot nie tylko nas osłania, ale stanowi żywą dekorację ogrodu, jest siedliskiem dla ptaków, owadów. Warto go mieć.

Do zalet zielonego parawanu niewątpliwie możemy zaliczyć też fakt, że rośliny można dopasować do każdego ogrodu, a dodatkowo poprawiają one mikroklimat w naszym ogrodzie.

Jako żywopłot liściasty możemy zastosować grab, buk, ligustr, tawuły, pęcherznice lub klon – te gatunki dobrze znoszą cięcie, i dają szybkie efekty. Dodatkowo, buk znosi zacienienie najlepiej z gatunków liściastych. Buk, grab i klon posłużą nam do stworzenia żywopłotu formalnego – strzyżonego, ale sezonowego.

Jeżeli marzy nam się zimozielona, strzyżona forma żywopłotu idealnie sprawdzi się cis, bukszpan, lub laurowiśnia. Możemy też wykorzystać świerk pospolity, tylko trzeba formować go od małej sadzonki. Z gatunków iglastych ciekawe efekty daje modrzew, dobrze reaguje na cięcie, ale pamiętajmy, że w zimie nie ma z niego pożytku – jednak w tym czasie jesteśmy rzadko w ogrodzie, więc może warto go rozważyć… Możemy też zastosować tuje, ale one potrzebują dużo wody, nawet zimą, w biorąc pod uwagę obecną suszę, mogą być kłopotliwe.

Jeżeli nie chcemy tworzyć strzyżonego żywopłotu, to mamy większy wybór – jako nieregularne nasadzenia wzdłuż płotu sprawdzi się wiele krzewów- w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, mamy do wyboru :

  • kwitnące – tawuły np. Little Princess, czy van Houtte’a, krzewuszki, bez lilak, róża pomarszczona, jaśminowce,
  • ozdobne z liści w sezonie – pęcherznica, tawuły, laurowiśnie, trawy ozdobne – miskanty, trawy pampasowe,
  • ozdobna kora – dereń biały, wierzba purpurowa,

iglaste – żywotniki (thuje), świerki.

Obsadzenie ogrodzenia pnączami owocującymi, to dobry pomysł na ogrodzenie, które daje nam dodatkowe korzyści w postaci smacznych i zdrowych owoców.

A jeżeli chcemy posadzić pnącza na ogrodzeniu? Wtedy możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, stosując pnącza owocujące, np. Aktinidie (mini kiwi) lub winorośl. Ciekawym rozwiązaniem jest również cytryniec chiński, który rodzi małe, jadalne, czerwone jagody zebrane w podłużne grona. Posiadają właściwości prozdrowotne i są idealnym dodatkiem do różnych przetworów. Ponad to jest to roślina wyjątkowo odporna na mróz, więc nie musimy się zbytnio martwić o jej zabezpieczenie zimą.


Wzdłuż ogrodzenia możemy posadzić szybko rosnące pnącze, jak na przykład winobluszcz pięciolistkowy.

Komu zależy na zimozielonej przesłonie, powinien wybrać bluszcz pospolity, który tworzy zieloną ścianę. Spektakularne i szybkie efekty daje winobluszcz pięciolistkowy, który przyrasta rocznie do 2 metrów, jest mało wymagający, a jesienią przebarwia się bardzo spektakularnie – na czerwono, purpurowo, fioletowo. Jego pędy pełne są niebieskich jagód, zjadanych przez ptaki, ale trujących dla ludzi. To jedno z częściej sadzonych pnączy. Zastosowanie pnącza na ogrodzeniu, nie wyklucza posadzenia przed nim innych roślin, dla których nasz zielony parawan będzie tłem.

Mata od zadań specjalnych

W pewnych sytuacjach, kiedy na przykład zależy nam na natychmiastowym efekcie, lub nie mam ręki do roślin, w ogrodzie panują trudne dla nich warunki itp. możemy skorzystać z innego rozwiązania – jest to funkcjonalna mata z technorattanu.


Mata z technorattanu jest bardzo atrakcyjna, funkcjonalna i trwała. Bogaty wybór sprawia, że dopasuje się wszędzie.

Mata technorattanowa to odporna na działanie czynników zewnętrznych przysłona, którą mocujemy na istniejącym już ogrodzeniu – może to być siatka, lub metalowe przęsła. Technorattan to doskonały wynalazek, który powstał w celu połączenia niepowtarzalnych walorów dekoracyjnych plecionki, z trwałością tworzywa sztucznego. Mata jest odporna na wilgoć, nasłonecznienie  – nie traci koloru, kształtu przez lata. Plecionka jest też odporna na rozwój grzybów i zanieczyszczeń, nie wymaga impregnacji i naprawdę nie sprawia problemów.
Mata jest dostępna w wielu kolorach i najczęściej w rozmiarach na zamówienie, dlatego łatwo dopasować ją do każdego ogrodu, jego stylu i otoczenia. Zarówno wysokość jak też długość maty możemy dopasować do naszego ogrodzenia, co daje pełną satysfakcję.
Jak kupić matę do naszego ogrodu? Jeżeli zależy nam na dobrej przesłonie, nie powinniśmy oszczędzać. Wysokiej jakości mata z technorattanu jest gruba, minimum 1500 g/m2. To daje nam pewność o tym, że mata będzie trwała i nie będzie prześwitywać.
Montaż maty jest bardzo prosty – wystarczą plastikowe trytki, dzięki czemu efekt będzie szybki, i nawet samodzielnie sprawnie ją założymy.
Z plecionki technorattanowej dostępne są również przęsła, które możemy mocować jako samodzielne ogrodzenie, wyłącznie do stalowych słupków, jeżeli więc nie mamy jeszcze ogrodzenia, a nie przemawia do nas mata z technorattanu, możemy z powodzeniem wykorzystać przęsła z technorattanu.

Ogrodzenie na lata

Jeżeli chcemy przesłonić się od sąsiada, zależy nam na szybkim i trwałym efekcie, możemy wykorzystać różne rodzaje ogrodzenia, które zapewnią nam prywatność.
Szczelne, solidne, kryjące ogrodzenie, wykonane na przykład z drewnianych paneli, to nie tylko strażnicy prywatności. Taka konstrukcja jest również barierą dla wiatru, a także spełnia funkcje ochronne. Co możemy wykorzystać?


Najpopularniejsze są płoty drewniane.

Najpopularniejszym sposobem jest wykonanie ogrodzenia właśnie z drewnianych przęseł. To konstrukcja łatwo dostępna i stosunkowo najtańsza, a samo wykonanie jest proste. Inną możliwością jest wymurowanie ogrodzenia z cegły, kamienia, lub elementów prefabrykowanych. To zdecydowanie większy koszt inwestycji, ale trwalsza konstrukcja będzie się opłacała. Propozycją na trwałe ogrodzenie, jest wykonanie go z betonu. Jest to tańsze niż murowane ogrodzenia, a sposób wykończenia betonu pozwala upodobnić go murowanej konstrukcji.


Możemy wykorzystać płot betonowy, z cegły, lub bardziej współczesny, gabiony z kamienia i siatki metalowej.

Osłona ogrodowa jest strażnikiem naszego komfortu – chcemy czuć się swobodnie i bezpiecznie, dlatego szukamy sposobu na osłonięcie się. Do wyboru jest wiele możliwości, dopasowanych do naszych oczekiwań, ale też możliwości finansowych, upodobań, wyobrażeń. Łatwo znaleźć coś dla siebie.

 

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl

Comments for this post are closed.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej