Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Jakie właściwości mają orzechy laskowe? Gdzie kupić sadzonki?

Wiele osób chociaż trochę interesujących się zagadnieniem zdrowego odżywiania z pewnością wie, że warto jeść wszelkiego rodzaju orzechy. Jest to ważny składnik w zdrowej i zbilansowanej diecie. W naszym dzisiejszym wpisie chcielibyśmy skupić się za właściwościach zdrowotnych jakie w sobie kryją orzechy laskowe.

Co właściwie wiemy o orzechach laskowych?

Są owocami leszczyny, której na świecie możemy znaleźć około 100 odmian. Przez wiele osób najbardziej cenione są odmiany pochodzące z Turcji, która jest największym eksporterem orzechów laskowych. Na szczęście zamiast kupować tureckie orzechy mogą Państwo kupić u nas sadzonki, posadzić własne drzewko i cieszyć się zdrowymi orzechami z własnego ogrodu. 😉 Odmiany dostępne w naszej szkółce znajdą Państwo tutaj: Odmiany orzecha laskowego.

Leszczyna zaczyna kwitnąć bardzo wcześnie, zazwyczaj jest to przełom lutego i marca, a na dojrzałe orzechy laskowe musimy czekać aż do września. Dojrzewając zmieniają swoje kolory od żółtego, przez lekko pomarańczowy do jasnobrązowego, a nawet brunatnego – w zależności od odmiany. Ważne jest to, że orzechy laskowe są dojrzałe dopiero gdy spadną z krzewów i tylko takie powinniśmy zbierać.


Kwitnąca leszczyna pokryta śniegiem.

Blade, niedojrzałe owoce leszczyny.
Odmiana orzecha laskowego o czerwono-brunatnym zabarwieniu.

Orzechy laskowe są cennym źródłem wartości odżywczych. Co wyróżnia ją na tle innych orzechów? Z pewnością wyższa zawartość witaminy E, która jest jednym z silniejszych antyoksydantów, co sprawia, że znana jest m.in. jako witamina młodości i płodności. Jak spożywanie ich może wpływać na nasze zdrowie?

Jedzenie orzechów laskowych może przynieść nam następujące korzyści zdrowotne:
– przeciwdziałanie nadciśnieniu, miażdżycy i zakrzepom – takie działanie zawdzięczamy wysokiej zawartości potasu, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminie E.
– wspomaganie płodności i potencji – dzięki zawartości witaminy E i B, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych oraz wydzielania hormonów
– wzmocnienie układu nerwowego – dzięki witaminie B, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wpiera pamięć i koncentrację, a także dzięki wysokiej zawartości magnezu, który wykazuje podobne działanie i jest zalecany w czasie wzmożonego stresu i napięcia nerwowego.
– wsparcie w odchudzaniu – orzechy laskowe, mimo swojej kaloryczności, według dotychczasowych badań wykazują działanie stymulujące procesy spalania tkanki tłuszczowej

Dzięki niskiej wartości indeksu glikemicznego regularne spożywanie orzechów (w rozsądnych ilościach) jest zalecane również osobom cierpiącym na cukrzycę.

Jak każdy produkt spożywczy, również i orzechy laskowe nie są wskazane dla każdego. Kto powinien unikać jedzenia tych orzechów?
Przede wszystkim oczywiście osoby na nie uczulone. Przypadkowe, nieświadome zjedzenie orzechów przez osobę na nie uczuloną, może skutkować obrzękiem, swędzeniem oraz pieczeniem jamy ustnej, gardła oraz twarzy, trudnościami z oddychaniem, wymiotami oraz biegunką, pokrzywką, a w niektórych przypadkach nawet wstrząsem anafilaktycznym.
Jedzenie orzechów może przysporzyć kłopotów również osobom na diecie lekkostrawnej. Jedzone w nadmiarze mogą spowodować bóle brzucha, wzdęcia, nudności oraz wymioty.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu na temat orzechów laskowych. 😉

Zachęcamy serdecznie do zakupienia sadzonek orzecha laskowego w naszej szkółce na ul. Krężnickiej 100 w Lublinie, lub poprzez sklep internetowy www.sklep.krzewinski.pl 

Comments for this post are closed.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej