Pochodzenie rośliny ma miejsce w Chinach gdzie jest uprawiany głównie w prowincji Ning-xia. Jednak szybko zdobył na popularności co spowodowało rozprzestrzenienie się jej na inne rejony świata. W Anglii znany jest od XVIII wieku jako Duke of Argyll’s Tea Tree i jest uznawany za roślinę jadalną oraz ozdobną. W XXI wieku owoce kolcowoju – goji – stały się bardzo popularne wśród entuzjastów zdrowej żywności na całym świecie. W Polsce jest rośliną uprawną.
Kolcowój jest od tysięcy lat bardzo cenioną rośliną w Azji ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. W medycynie chińskiej owoce mają zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, między innymi: przy chorobach nerek, serca, płuc, czy dolegliwościach reumatycznych. Kolcowój pospolity, którego większość z nas kojarzy głównie od nazwy owoców – jagody goji – od lat podbija serca ludzi na całym świecie. To wszystko za sprawą wielu prozdrowotnych właściwości jego owoców, takich jak:
- zawartość ogromnych ilości witaminy C (100g suszonych owoców jagód jest jej aż 2500 mg) – ten wynik sprawia, że są na trzecim miejscu wśród jej naturalnych źródeł
- obecność witaminy B1, B2, B6 i E, a także aż ponad 11 minerałów
- opóźnia procesy starzenia, a także wspomagają budowę nowych i regenerację zniszczonych komórek
- wzmacnia kości i stawy
- ma wpływ na poprawę wzroku
- wzmacnia i regulują pracę układu trawiennego
- wspomaga proces odchudzania
- wykazuje działanie antynowotworowe
- usprawnia pamięć
- wspomaga walkę z nadciśnieniem
- poprawia nastrój i likwidują zmęczenie
- jest skuteczny w procesach odtruwania wątroby, nawet przy ciężkich zatruciach chemicznych
- zalecany jest osobom w każdym wieku, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią
- jest doskonałym naturalnym suplementem diety zapewniającym zdrowie i długowieczność
Krzew dorasta do 3 m wysokości, ma zwisające gałęzie pokryte kolcami oraz bardzo ładne purpurowo-fioletowe kwiaty. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Liście mają pokrój lancetowaty, długości do 6 cm. Owoce są nieco podłużne do 2 cm, czerwone i bardzo delikatne. Przy zbiorze strąca się je z krzewu, a nie zrywa. Są lekkie, o niskiej zawartości soków, dzięki czemu świetnie nadają się do suszenia.
Wymagania glebowe krzewu nie są duże. Wystarczy gleba o dobrej przepuszczalności, lekko żyzna. Sadzonki kolcowoju pospolitego są odporne na mróz (nawet do -26oC), suszę i wysoką temperaturę oraz zanieczyszczenia powietrza. Nie tolerują jednak podłoża podmokłego i ciężkiego. Stanowisko powinno być ciepłe i dobrze nasłonecznione. Roślina wymaga przycinania w okolicach wiosny.
Owoce goji są jadalne po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Niektóre gatunki roślin z rodziny psiankowatych, w tym kolcowój, zawierają w niedojrzałych (zielonych) owocach solaninę, która może powodować m.in. ostre zatrucia pokarmowe.
Należy pamiętać, aby spożywać wyłącznie dojrzałe jagody kolcowoju.