Blog szkółkarski

W celu wyszukania konkretnego działu, wybierz interesującą Cię kategorię z listy widocznej po lewej stronie.

Nowa metoda rozmnażania sadzonek malin z roślin matecznych

Postęp w każdej dziedzinie jest czynnikiem koniecznym do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Jak się mawia – ten kto stoi w miejscu, tak jakby się cofał. W związku z tym stale szukamy nowych rozwiązań na miarę współczesnych realiów jakie nas otaczają.

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Państwu nowy sposób rozmnażania sadzonek malin od roślin matecznych, jaki został wprowadzony w naszej szkółce.

Rząd sadzonek malin w tunelu.

Metoda ta opiera się na uprawie tunelowej, dzięki czemu daje duży współczynnik zdrowotności roślin. Dlaczego odchodzimy od rozmnażania sadzonek z matecznika prowadzonego na polu? Trudniej jest kontrolować zdrowotność takiej gleby na otwartym terenie. Pisaliśmy już o tym kilka słów w naszym poprzednim wpisie o rozmnażaniu truskawek. Skrótem – wszelkiego rodzaju patogeny mogą dosyć swobodnie przenosić się z wiatrem, wodą, lub z pomocą człowieka (np na butach) i zanieczyścić plantację prowadzoną na polu pod gołym niebem. Oczywiście plantacje polowe są kontrolowane pod względem zdrowotności, jednak konieczność badań gleby, oraz wszelkich innych działań prewencyjnych jak i doraźnych powoduje wzrost kosztu prowadzenia takiej plantacji. Matecznik prowadzony w tunelu, w doniczkach zmniejsza ryzyko zakażenia roślin znacząco oraz jest bardziej opłacalny. Sadzonki sadzone są w odpowiednio przygotowanym podłożu, o zbilansowanym składzie, oraz z dostępem do kontrolowanego nawadniania oraz nawożenia. Dzięki tym wszystkim częściom składnym rośliny mateczne mają zapewnione maksymalnie jak najlepsze warunki wzrostu.

Widok doniczek od dołu z systemem rurek oraz przewodów nawadniających.

Mamy już omówiony wstęp na temat plantacji prowadzonej w tunelu, ale jak to wygląda faktycznie od początku do końca? Zdrowe, wolne od wirusów rośliny mateczne sadzimy w donice na wiosnę, pielęgnujemy je do jesieni, po zakończeniu okresu wegetacyjnego, czyli mniej więcej po pierwszych przymrozkach, całą górną część rośliny obcinamy. Pozostaje nam gęsto ukorzeniona bryła korzeniowa, którą całą zimę przechowujemy w chłodni. Gdy minie już połowa lutego, bryły korzeniowe tniemy na plastry, następnie rozkładamy je na specjalnych podgrzewanych oraz zamgławianych stołach i w takich warunkach czekamy, aż korzenie zaczną kiełkować. Po pojawieniu się malutkich odrostów, są one wycinane odkażonym skalpelem i przesadzane do wielodoniczek do ukorzenia, dalej w kontrolowanych warunkach, z podgrzewanym podłożem oraz podwyższoną wilgotnością powietrza. Po przejściu całego tego cyklu, ukorzenione i podrośnięte tym sposobem sadzonki malin mogą być już przekazane w mutliplatach w ręce klienta, lub na życzenie przesadzone w większe doniczki półlitrowe 9x9cm.

Pan Zbigniew Krzewiński pokazuje rozrastający się wciąż system korzeniowy, który posłuży jako materiał do rozmnożenia sadzonek.

 

Jak sami Państwo widzą, nie ma w zasadzie nic skomplikowanego w tej metodzie, a jednak jej wprowadzenie nie jest proste, gdyż wymaga dużych inwestycji do stworzenia odpowiednich warunków do jej zastosowania. Codziennie prowadzimy prace nad realizacją wyżej opisanego projektu, ponieważ naszym priorytetem jest zawsze zdrowa sadzonka, wyprodukowana w przystępnej dla Państwa cenie oraz najwyższej zdrowotności!

Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do składania zamówień na sadzonki malin oraz inne dostępne w naszej szkółce rośliny. Pragniemy przypomnieć także, o nowościach jakie u nas w tym roku zawitały, a jest to między innymi truskawka o białej barwie owoców, oraz coś, czego nie było u nas nigdy wcześniej – czosnek niedźwiedzi.

Skontaktować się z nami mogą Państwo dzwoniąc pod jeden z numerów: 817500279 lub 608572872, a zamówienia na sadzonki roślin przyjmujemy na następujący adres mailowy: krzewinski@krzewinski.pl

 

Zapraszamy! 🙂 

Comments for this post are closed.

Promocja na trzyletnie sadzonki borówki

Zapraszamy do skorzystania z promocji na sadzonki borówki w pojemnikach 2L. Sadzonki są trzyletnie, zdrowe i silne. Cena promocyjna: 5,95zł za sadzonkę Dotyczy wyłącznie zakupów hurtowych. Promocja …

Czytaj więcej


Sadzenie malin – poradnik dla początkujących ogrodników na temat zakupu, wyboru i uprawy najlepszych sadzonek malin

Maliny to, obok truskawek, jedne z chętniej uprawianych w Polsce owoców. Ich uprawa nie jest wymagająca, a posiadanie krzewów malinowych w przydomowym ogrodzie, pozwala cieszyć się pysznymi owocami …

Czytaj więcej


Sadzonki truskawek – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie czy balkonie

Truskawki to niezaprzeczalny smak lata. Wielu osobom kojarzą się z wakacjami na wsi, gdy mogli cieszyć się smakiem tych owoców zerwanych prosto z krzaka. Nie bez powodu to jedne z najchętniej uprawianych …

Czytaj więcej